Στα ημιτελικά η Χιλή, απέκλεισε στα πέναλτι την Κολομβία

Η Χιλή πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά, καθώς επικράτησε στα πέναλτι της Κολομβίας  (κ.δ 0-0, πεν. 5-4) στο Κορίνθιανς Αρένα για την προημιτελική φάση του Κόπα Αμέρικα.

Οι δύο σερί νικητές της διοργάνωσης χρειάστηκαν την διαδικασία των πέναλτι για να αποκλείσουν τους «καφετέρος» και στους ‘’4’’ θα αντιμετωπίσουν τον νικητή του ζευγαριού Ουρουγουάη- Περού.

Σε έναν αγώνα που πρωταγωνίστησε κυρίως το σκληρό παιχνίδι και οι κλειστές άμυνες, οι «ρόχας» κατάφεραν να σκοράρουν δύο φορές, όμως είδαν το γκολ τους να ακυρώνεται και τις δυο, χάρη στη χρήση του VAR.

Στα αξιοσημείωτα, η Κολομβία αποκλείστηκε χωρίς να έχει δεχτεί ήττα και ούτε ένα τέρμα στην διοργάνωση!

Με φρενήρη ρυθμό και δυνατά μαρκαρίσματα από την αρχή του αγώνα, oι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά, δημιουργώντας αρκετές φάσεις.

Στο 14ο λεπτό άνοιξε το σκορ η Χιλή, όμως με την χρήση του VAR, ακυρώθηκε το γκολ ως οφσάιντ. Από τα δεξιά έγινε η παράλληλη σέντρα, ο Σάντσεθ με τον Οσπίνα δεν συνεννοήθηκαν σωστά και ο Αράνγκιζ εκμεταλλεύτηκε το λάθος των δύο και με πλασέ σε κενή εστία, σκόραρε, αλλά στη συνέχεια ακυρώθηκε.

Μετά το 20λεπτο ο ρυθμός έπεσε, όμως το σκληρό παιχνίδι κυριάρχησε, με αποτέλεσμα να λείψουν οι μεγάλες φάσεις και το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 0-0.

Στο δεύτερο μέρος συνεχίστηκαν οι σκληρές μονομαχίες και υπήρξε δυσκολία στη δημιουργία ευκαιριών στις δύο πλευρές, καθώς και οι δύο ομάδες είχαν κλείσει τους χώρους στην άμυνα.

Στο 70ο λεπτό η Χιλή πέτυχε γκολ με το διαγώνιο σουτ του Βιντάλ, όμως και αυτό ακυρώθηκε με την χρήση του VAR, για χέρι του Μαριπάν στημ αρχή της φάσης.

Μέχρι το τέλος της κανονικής διάρκειας δεν άλλαξε κάτι, με τον αγώνα να οδηγείται στην διαδικασία των πέναλτι. Η ομάδα του Ρουέδα ευστόχησε και στα πέντε πέναλτι και με το χαμένο πέναλτι (το τελευταίο) του Τεσίγιο, πανηγύρισε την πρόκριση.

Τα πέναλτι:

Κολομβία: Χάμες Ροντρίγκες (εύστοχος), Καντόνα (εύστοχος), Κουαντράδο(εύστοχος), Μίνα (εύστοχος), Τεσίγιο (άστοχος)

Χιλή: Βιντάλ (εύστοχος), Βάργκας (εύστοχος), Πουλχάρ (εύστοχος), Αράνγκιζ (εύστοχος), Σάντσεθ (εύστοχος)

Κίτρινες: Αρανγκιζ, Βιντάλ – Μεντίνα, Κουαντράδο, Ροντρίγκες

Κολομβία (Κεϊρός): Οσπίνα, Μεντίνα, Μίνα, Σάντσεθ, Τεσίγιο, Κουαντράδο, Μπάριος, Ουρίμπε (67’ Καντόνα), Χάμες Ροντρίγκες, Φαλκάο (75’ Ζαπάτα), Μαρτίνες (80’ Ντίας)

Χιλή (Ρουέδα): Αρίας, Ίσλα, Μεντέλ, Μαριπάν, Μποσεζούρ, Βιντάλ, Πουλχάρ, Αράνγκιζ, Φουενθαλίδα (75’ Παβέζ), Βάργκας, Σάντσεθ