Στα ημιτελικά η Εθνική νέων γυναικών της υδατοσφαίρισης

Η Εθνική ομάδα των Νέων Γυναικών της υδατοσφαίρισης κατέκτησε την τετάρτη θέση στο παγκόσμιο πρωτάθλημα που διεξάγεται στη Μαδέιρα , καθως επικράτησε με 10-8 της Ισπανίας πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση.

Στο πρώτο οχτάλεπτο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα  προηγήθηκε με 6-1. Στην συνέχεια η Εθνική μας να προηγήθηκε  με 9-5, καθώς βρίσκοντας αρκετές λύσεις  στο επιθετικό κομμάτι παρά την αντίδραση των Ισπανίδων.

Στην τρίτη περίοδο η ομάδα του Μιγκέλ Όκα μείωσε στο ένα γκολ 9-8. Όμως Ελληνίδες αθλήτριες είχαν το σθένος να κρατήσουν σωστή άμυνα με τις Ισπανίδες να μην μπορούν να πετύχουν γκολ.

Στην τελευταία περίοδος η Ελληνιάδη σημείωσε γκολ  σε κόντρα επίθεση  για το 10-8 με την άμυνα να παραδίδει μαθήματα και τη Μαρίνα Κοτσιώνη να είναι φύλακας άγγελος κάτω από τα γκολποστ.

Ο επόμενος  αντίπαλος της «γαλανόλευκης» στον ημιτελικό θα είναι η Ρωσία (14/9, 22:00) Η αρκούδα  συνέτριψε 18-11 την Ουγγαρία.

Στο άλλο ζευγάρι θα αναμετρηθούν η Ιταλία με την Ολλανδία.