Στα ημιτελικά του Copa Del Rey η Τενερίφη

Η Τενερίφη επικράτησε της Μάλαγα με 88-77 και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του φετινού Copa Del Rey που διεξάγεται στην Μαδρίτη.

Πρώτος σκόρερ και μεγάλος πρωταγωνιστής για την Τενερίφη ο Κόλτον Άιβερσον που σημείωσε 19 πόντους με 7/7 δίποντα, 5/7 βολές και 5 ριμπάουντ. Δίπλα του ο Φεράν Μπάσας με 16 πόντους. Για την Ουνικάχα, πρώτος σκόρερ ήταν ο Μιλοσάβλιεβιτς με 16 πόντους και 3/3 τρίποντα.

Ουσιαστικά η διαφορά στο ματς έγινε στο πρώτο ημίχρονο, με την ομάδα της Τενερίφης να προηγείται με 44-36 και να στέλνει τον δείκτη του σκορ και στο +16 (81-65) στην τέταρτη και τελευταία περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 44-36, 66-56, 88-78