Στα πέναλτι πήρε την πρόκριση η Μπιλμπάο

Στην φάση των «16» του Κόπα Ντελ Ρέι, Τενερίφη και Αθλέτικ Μπιλμπάο ήρθαν αντιμέτωπες στο Χελιοντόρο Ροντρίγκες Λόπεζ και χρειάστηκε η διαδικασία των πέναλτι ώστε να δώσει την πρόκριση στους γηπεδούχους (3-3, 2-4 π.).

Οι φιλοξενούμενοι έμειναν από το δεύτερο λεπτό με 10 παίκτες και οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύτηκαν. Στο 8’, η Τενερίφη κέρδισε πέναλτι και ο Χοσελού ανέλαβε την εκτέλεσή του, ευστοχώντας για το 1-0. Ωστόσο, στο 17’, Γκαρσία Ρ. και Γουίλιαμς συνεργάστηκαν πολύ καλά, με τον τελευταίο να βρίσκει χώρο να κάνει το σουτ, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Η χαρά των φιλοξενούμενων δεν κράτησε πολύ, καθώς τέσσερα λεπτά αργότερα (21’), ο Χοσελού βρέθηκε σε καλή θέση και κατάφερε να σκοράρει για δεύτερη φορά, σημειώνοντας το 2-1. Τα μαρκαρίσματα δεν βοήθησαν τις δύο ομάδες να φτάσουν στο αντίπαλο τέρμα, με αποτέλεσμα το 2-1 να είναι σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν πριν την συμπλήρωση 10 λεπτών. Στο 54’, ο Γουίλιαμς δέχτηκε την πάσα και ήταν σε θέση να κάνει το σουτ, κάνοντας το 2-2 για την ομάδα του. Οι προσπάθειες των δύο ομάδων να σημειώσουν ένα ακόμα γκολ ήταν άκαρπες και το 2-2 έμεινε ως το τέλος, στέλνοντάς τες στην παράταση.

Οι παίκτες ήταν κουρασμένοι και δεν πραγματοποιήθηκαν πολλές ευκαιρίες. Ωστόσο, η Τενερίφη κατάφερε να πάρει ξανά τα ηνία της αναμέτρησης, όταν κέρδισε πέναλτι και στο 105+1’, ο Γκόμεζ το εκτέλεσε εύστοχα, κάνοντας το 3-2. Λίγο πριν το τέλος και της παράτασης (118’), οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φτάσουν εκ νέου στην ισοφάριση μετά από την συνεργασία των Κάπα και Μέρτσιτσε, με τον τελευταίο να βρίσκει χώρο για το σουτ για το 3-3.

Η αναμέτρηση έφτασε στα πέναλτι, εκεί όπου η Αθλέτικ Μπιλμπάο επικράτησε με 4-2, παίρνοντας την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κόπε Ντελ Ρέι.

Κίτρινες: Ουνταμπαρένα, Μουνιόθ, Ρουίθ, Μουρ – Γουίλιαμς, Γκαρθία Ντ., Γκαρθία Ρ., Μερτσίτσε

Κόκκινες: Ρουίθ (δεύτερη κίτρινη) – Ερερίν

Τενερίφη: Ορτόλα, Μουνιόθ (Λέιβα 76’), Σίπσιτς, Ρουίθ, Πέρεθ Μακέδα, Ουνταμπαρένα (Γκόμεζ 91’), Έλιοτ (Λασούρε 51’), Τσάβι Αλφόνσο (Σάνθ 67’), Μίγια, Μουρ, Χοσελού

Αθλέτικ Μπιλμπάο: Ερερίν, Αλβάρες, Νούνιες, Μαρτίνεζ (Κάπα 106’), Γκαρθία Ντ., Λέκουε (Εθκιέτα 4’), Μουνιαΐν, Λόπεζ, Μπερτσίτσε, Γουίλιαμς, Γκαρθία Ρ.