Σταμάτησε στα 5 η Λεβερκούζεν

Με το εμφατικό 1-5 πέρασε η Μπάγερ Λεβερκούζεν από την έδρα της Μάιντζ στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 21ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Μπουντεσλίγκα.

Παρά το τελικό αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι δημιούργησαν κι αυτοί αρκετές ευκαιρίες για να πετύχουν κάποιο τέρμα και να μειώσουν το σκορ όμως βρήκαν απέναντι τους έναν εξαιρετικό Χραντέτσκι.

Η επίθεση των “ασπιρίνων” ήταν καταιγιστική με κύριο πρόσωπο και οργανωτή της τον 22χρονο Γερμανό Τζούλιαν Μπραντ που δημιούργησε δύο τέρματα, ένα για τον Χάβερτζ(19′) και ένα για τον Μπελλαραμπί(43′) αλλά επίσης πέτυχε και δύο τέρματα ο ίδιος(30′, 64′).

Το σκορ είχε ανοίξει μόλις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης ο Γουέντελ με τους γηπεδούχους να ισοφαρίσουν προσωρινά χάρης σε προσωπικό τέρμα του Ρόμπιν Κουαϊσον μόλις τέσσερα λεπτά αργότερα(9′).

Πλέον η Λεβερκούζεν, αν και με αγώνα παραπάνω, βρίσκεται στην πέμπτη θέση με 33 βαθμούς όπου κυνηγάει να μπει στην τετράδα καθώς δεν απέχει και πολύ από αυτήν. Ενώ η λαβωμένη Μάιντζ παρέμεινε στην 11η θέση με 27 βαθμούς.