Σταθερά δεύτερη η Μαρσέιγ, στραβοπάτησαν Μονπελιέ και Λυών

Στο παιχνίδι που έκλεισε την αυλαία της 23ης αγωνιστικής στην Ligue 1, η Μαρσέιγ κέρδισε εκτός έδρας με 0-2 την Σεντ Ετιέν με τα γκολ των Παγιέτ και Ράντονιτς και παράμεινε στην 2η θέση.

Στα άλλα παιχνίδια, η Μονπελιέ έχασε μεγάλη ευκαιρία να πλησιάσει στην 4η θέση, καθώς αναδείχτηκε ισόπαλη 1-1 με την Μετς. Οι γηπεδούχοι και προηγήθηκαν στο 13ο λεπτό με τον Σαβανιέ, αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 80΄με τον Μπουλαγιά και πήραν έναν σημαντικό βαθμό.

Η Στρασμπούρ νίκησε την τελευταία Τουλούζ με 0-1 με γκολ του Μαζίντ, όπως τη νίκη πανηγύρισε η Νιμ επί της Ντιζόν με 2-0 και συνεχίζει να έχει ελπίδες για παραμονή.

Ισόπαλες με 1-1 έληξαν τα ματς ανάμεσα στις Μπρεστ με την Μπορντό, Ρεν με Νις, ενώ η Λυών έμεινε στο 0-0 με την Αμιάν, με τους γηπεδούχους να μένουν στην 6η θέση και τους φιλοξενούμενους να κρατάνε ζωντανές τις ελπίδες τους για παραμονή.