Επαγγελματική νίκη και σταθερά κορυφή η βασίλισσα

Η Ρεάλ έφυγε με το διπλό από την έδρα της Μπιλμπάο, με το νικητήριο γκολ να έρχεται ξανά από την άσπρη βούλα.

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε της Αθλέτικ Μπιλμπάο με 0-1 στο Σαν Μαμές, για την 34η αγωνιστική της La Liga.

Η βασίλισσα με ένα ακόμα πέναλτι του Σέρχιο Ράμος (73′) απέδρασε με τους τρεις βαθμούς από το σπίτι των Βάσκων, φτάνοντας την 7η συνεχόμενη νίκη της.

Με αυτή τη νίκη οι “μερένχες” παρέμειναν στην κορυφή της βαθμολογίας με 77 βαθμούς (στο +7 από την Μπαρτσελόνα, η οποία φιλοξενείται το βράδυ από την Βιγιαρεάλ), ενώ η ομάδα του Αγκίρε είναι στην 8η θέση με 48 βαθμούς.

Η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν είχε την πρώτη καλή φάση της αναμέτρησης στο 4′ με μια απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ασένσιο, που απέκρουσε ο Σιμόν.

Οι γηπεδούχοι απάντησαν στο 16′, όταν ο Ραούλ Γκαρσία βρέθηκε πολύ κοντά στο να ανοίξει το σκορ με κεφαλιά, όμως ο Κουρτουά του είπε όχι.

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μια ανάσα από το γκολ στο 22′, με τον Ροντρίγκο να αστοχεί με κεφαλιά από το μισό μέτρο.

Μετά το πρώτο 25λεπτο που η μπάλα ήταν πάνω κάτω, με αμφότερες τις ομάδες να έχουν τις ευκαιρίες τους, ο ρυθμός έπεσε τελείως και δεν σημειώθηκε κάποια άλλη φάση μέχρι την λήξη του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ρεάλ είχε την κατοχή και γενικότερα τον έλεγχο, αλλά τα έβρισκε “σκούρα” στο κομμάτι της τελικής προσπάθειας. Ο Μπενζεμά προσπαθούσε να απειλήσει με δικές του ατομικές ενέργειες, όμως δεν τα κατάφερνε.

Έτσι φτάνουμε στο 72′, δηλαδή στο λεπτό της φάσης που έκρινε το ματς, όταν ο Γκαρσία έκανε ένα αντικανονικό μαρκάρισμα στον Μαρσέλο μες στην περιοχή, με τον διαιτητή της αναμέτρησης να καταλογίζει πέναλτι, αφότου είχε δεχθεί και την βοήθεια του VAR.

Ο Σέρχιο Ράμος ανέλαβε την εκτέλεση του, όπως συνηθίζεται άλλωστε, δεν αστόχησε και χάρισε τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του, καθώς οι Βάσκοι δεν μπόρεσαν ποτέ να απαντήσουν.

Κίτρινες: Ρ.Γκαρσία, Ντ.Γκαρσία, Μπερσίτσε, Μουνιαίν – Ράμος, Καζεμίρο

Μπιλμπάο: Σιμόν, Μαρτίνεζ, Αλβάρεζ (21′ Νιούνιεζ), Λόπεζ (63′ Βέσγκα), Γουίλιαμς (78′ Βιλαλίμπρε), Μουνιαίν, Κόρδοβα (63′ Ντε Μάρκος), Ντ.Γκαρσία (78′ Σάνσετ), Μπερσίτσε, Κάπα, Ρ.Γκαρσία

Ρεάλ Μαδρίτης: Κουρτουά, Καρβαχάλ, Μιλιτάο, Ράμος, Μπενζεμά (90+3′ Γιόβιτς), Μόντριτς, Μαρσέλο, Καζεμίρο, Βαλβέρδε (85′ Κρος), Ασένσιο (74′ Βινίσιους), Ροντρίγκο (74′ Λούκας)