Στέρησε τη νίκη από τη Σίτι η Γουλβς

Τη νίκη με 3-2 πήρε η Γουλβς απέναντι στη Μάντσεστερ Σίτι και έκανε την ανατροπή, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Premier League.

Η ομάδα του Γκουαρδιόλα με 38 βαθμούς, παραμένει τρίτη πίσω από τη Λέστερ και «κυνηγάει» με δυσκολία την πρωτοπόρο Λίβερπουλ, με την οποία έχει 14 βαθμούς διαφορά. Η Γουλβς είναι στην 5η θέση του αγγλικού πρωταθλήματος με 30 βαθμούς.

Μόλις στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης η Σίτι έμεινε να αγωνίζεται με δέκα παίκτες, μετά την αποβολή του Έντερσον. Ο νεαρός τερματοφύλακας ανέτρεψε τον Ζότα εκτός περιοχής και είδε για πρώτη φορά, με την φανέλα της Σίτι, την κόκκινη κάρτα.

Ο Στέρλινγκ στο 25’ έχασε την ευκαιρία να κάνει το 0-1, όταν εκτέλεσε άστοχα πέναλτι, όμως αμέσως μετά επανόρθωσε, αφού έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

Ο ίδιος στο 50ο λεπτό, μετά από πάσα του Ντε Μπρούιν, σκόραρε ξανά, πετυχαίνοντας το 0-2. Πέντε λετά αργότερα οι γηπεδούχοι απάντησαν με τον Τραορέ, ο οποίος έκανε το 1-2. Η ισοφάριση ήρθε στο 82’ από τον Χιμένες.

Στο 89ο λεπτό ο Ντοχέρτι, έκανε την ανατροπή, καθώς σκόραρε και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του, διαμορφώνοντας το τελικό 3-2 του αγώνα.

Κίτρινες: Οταμέντι

Γουλβς: Πατρίκιο, Ντεντόνκερ, Κοαντι, Σαϊς, Ντόχερτι, Νέβες, Μουτίνιο, Κάστρο (73’ Βινάγκρε), Τραορέ, Χιμένες (94’ Μπένετ), Ζότα (79’ Νέτο)

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Γουόκερ, Οταμέντι, Φερναντίνιο, Μεντί, Ερνάντεθ Κασκάντε, Σίλβα, Μαχρέζ (46’ Γκαρθία), Ντε Μπρούιν (67’ Γκουντογκάν), Στέρλινγκ, Αγουέρο (14’ Μπράβο)