Στην επομένη φάση η Βαλένθια

Για την φάση των «16» του κυπέλλου Ισπανίας , η Βαλένθια ήταν αυτή που προκρίθηκε στην επόμενη φάση καθως επικράτησε με 3-0 επί της Σπόρτινγκ Χιχον στο Μεστάγια.

Οι νυχτερίδες εκδικήθηκαν για την ήττα του πρώτου αγώνα, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο σκορ στο 65΄ με τον Σάντι Μίνα, λίγα λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης διεύρυνε το δείκτη του σκορ σε 2-0. Οι φιλοξενούμενοι που είχαν το ρόλο του κομπάρσου και δεχτήκαν το 3-0 με δράστη τον Φεράν Τόρες στο 90΄.

Στο άλλο παιχνίδι η Χετάφε πήρε την πρόκριση στην προημιτελική φάση κόντρα στην  Βαγιαδολίδ με σκορ 1-1,στο πρώτο αγώνα είχε πάρει την νικη με 0-1. Ο Άνχελ Ροντρίγκεθ έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους από τα 11 βήματα στο 29ο λεπτό, για να ισοφαρίσει ο Ντανιέλε Βέρντε στο 50΄.  Οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω, αλλά ο  Ρούμπεν Αλκαράθ αστόχησε από τα έντεκα βήματα στο 85΄