Στη Ρεάλ Σοσιεδάδ το ντέρμπι των Βάσκων, ανάσα για Εσπανιόλ

Για την 23η αγωνιστική της La Liga, το βάσκικο ντέρμπι πήρε η Σοσιεδάδ, ενώ σημαντικό τρίποντο πήρε η Εσπανιόλ.

Ρεάλ Σοσιεδάδ- Μπιλμπάο 2-1

Η Σοσιεδάδ κέρδισε με 2-1 τη Μπιλμπάο στο Reale Arena και πήρε το ντέρμπι των Βάσκων.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Πορτού στο 65ο λεπτό, για να ισοφαρίσει η Μπιλμπάο έξι λεπτά αργότερα με τον Ινάκι Γουίλιαμς. Η Σοσιεδάδ κατάφερε να πάρει τη νίκη στο 83ο λεπτό με το γκολ του Ισάακ, τον πρωταγωνιστή που έδωσε την πρόκριση μεσοβδόμαδα στην ομαάδα του επί της Ρεάλ. Οι φιλοξενούμενοι τέλειωσαν το ματς με 10 παίκτες, καθώς στο 90′ ο Μουνιάιν δέχτηκε την κόκκινη κάρτα.

Με αυτό το τρίποντο η Σοσιεδάδ ανέβηκε στην 6η θέση με 37 βαθμούς, αφήνοντας τη Μπιλμπάο στην 9η με 31β.

Εσπανιόλ- Μαγιόρκα 1-0

Η Εσπανιόλ πήρε σημαντική νίκη στη Βαρκελώνη επί της Μαγιόρκα με 1-0, στη μάχη που δίνει για την σωτηρία από τον υποβιβασμό.

Το νικητήριο τέρμα πέτυχε ο Ραούλ Ντε Τόμας με κεφαλιά στο 58ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι «έπιασαν» τη Μαγιόρκα και τη Λεγκανές στους 18 βαθμούς και στην 17η θέση, που οδηγεί στην παραμονή στην κατηγορία.