Στην 8άδα ο Στεφ…στον δρόμο του ο Nole

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ξεπέρασε το εμπόδιο του δυνατού Hubert Hurkacz, προκρίθηκε για πρώτη φορά στην 8άδα του Shanghai Rolex Masters και σφράγισε τη μεγάλη μονομαχία με τον Novak Djokοvic.

Σε ακόμα ένα ματς δείχνει ότι βρίσκεται σε καλή κατάσταση ο Στέφανος Τσιτσιπάς, ο οποίος άφησε πίσω του και το εμπόδιο του σκληρού Hubert Hurkacz, κερδίζοντας την αναμέτρηση με 7-5, 3-6, 7-6 (5).

Στο μεγαλύτερο μέρος του 1ο σετ οι δυο αθλητές δεν φάνηκαν να αντιμετωπίζουν προβλήματα από την γραμμή του σερβίς. Μέχρι το 10ο game, καθώς σε εκείνο το σημείο ο Hurkacz δημιούργησε 2 set point, ωστόσο ο μαχητικός Τσιτσιπάς κατάφερε να σώσει την κατάσταση, διαμορφώνοντας το σετ σε 5-5.

Εν συνεχεία ο αθλητής μας ανέβασε ρυθμούς φτάνοντας αυτός για πρώτη φορά σε break, έπειτα από μια χαμένη ευκαιρία, στο 11ο game. Αυτό το προβάδισμα ήταν αρκετό για να ολοκληρώσει μετέπειτα το σετ με 7-5.

Στο 2ο σετ τα πράγματα ήταν διαφορετικά, με τον Hurkacz να ανεβάζει κατακόρυφα την απόδοση του και με ένα σερί 3-0 να βάζει θεμέλια για την κατάκτηση του. Χωρίς να απειληθεί έκτοτε, έφτασε στο 2ο  σετ με 6-3, ισοφαρίζοντας τον αγώνα.

Στο 3ο σετ οι 2 παίκτες σταθεροποιήθηκαν, κανένας δεν απειλήθηκε ουσιαστικά από την γραμμή του σερβίς καταλήγοντας στην διαδικασία του tie break. Εκεί ο Στέφανος Τσιτσιπάς ήταν κομβικότερος, έσπασε 2 φορές το αντίπαλο σερβίς, έναντι μιας και κατάφερε να κατακτήσει το σετ με 7-6(5), εξασφαλίζοντας την παρουσία του στα προημιτελικά.

Ο Στέφανος θα βρεθεί για πρώτη φορά στα προημιτελικά της Σαγκάης, και για 4η συνολικά φορά σε προημιτελικά ATP Masters 1000 τουρνουά (Μαδρίτη, Ρώμη, Τορόντο). Εκεί θα τον περιμένει ο κορυφαίος τενίστας αυτή την στιγμή στο tour, Novak Djokovic.

Οι 2 αθλητές έχουν βρεθεί αντιμέτωποι κατά το παρελθόν 2 φορές, μετρώντας από μια νίκη έκαστος. Η τελευταία τους αναμέτρηση ήταν στον τελικό του Masters της Ρώμης, εκεί όπου ο Σέρβος επικράτησε με 6-3, 6-4.

Στη πρώτη μάχη που έδωσαν οι 2 αθλητές, ο Στέφανος είχε πάρει μια σπουδαία νίκη απέναντι στον Nole, με 6-3, 6-7 (5), 6-3, στον 3ο γύρο του Rogers Cup. Σε indoor διοργάνωση θα βρεθούνε για πρώτη φορά.

Πηγή:tennisnews.gr