Στην κορυφή η Μίλαν, χαμογέλασε η Φροζινόνε

Πρώτη της νίκη για την Μόντσα πάγωσε την Αταλάντα η Φροζινόνε. Εύκολο τρίποντο για την Μίλαν.

Για την 2η αγωνιστική του Ιταλικού πρωταθλήματος, η Μίλαν επικράτησε  4-1 επί της Τορίνο, θύμα έκπληξης έπεσε η Αταλάντα από την Φροζινόνε.

Η Μίλαν με τους Πούλισικ και Ζιρού ισοπέδωσε 4-1 την Τορίνο. Ο Αμερικάνος άνοιξε το σκορ στο 33’ ο Σχίουρς στο 36’ να έκανε το 1-1. Ο Ζιρού στο 43’ να δίνει εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του από την άσπρη βούλα. Ο Τεό Ερναντέζ στο 45+2’ σημείωσε  το 3-1. Το τελικό 4-1 το πέτυχε ο Ζιρού στο 65’ από τα 11 βήματα.

Δύο στα δύο και για την εκπληκτική στο ξεκίνημα Βερόνα, η οποία μετά το «διπλό» επί της Έμπολι στην πρεμιέρα (1-0), κατάφερε σήμερα στην έδρα της να στείλει στο καναβάτσο και την Ρόμα που ακόμη… ψάχνεται (ισόπαλη στο πρώτο ματς της σεζόν με τη Σαλερνιτάνα). Με 10 παίκτες τελείωσαν το ματς οι γηπεδούχοι, λόγω της αποβολής του Χίεν στο 84΄.

Η Φροζινόνε είχε «προειδοποιήσει» στην πρεμιέρα της, και πάλι στο γήπεδό της, απέναντι στην πρωταθλήτρια Νάπολι, όπου παρά την ήττα με 1-3 από τους πρωταθλητές έδειξε πολύ καλά στοιχεία και μέχρι το 75ο λεπτό βρισκόταν… μέσα στο παιχνίδι.

Απέναντι στους «μπεργκαμάσκι», που προέρχονταν από το «διπλό» επί της Σασουόλο, η ομάδα του Ντι Φραντσέσκο κατάφερε να αιφνιδιάσει στον απόλυτο βαθμό και παρότι οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους άντεξε στην πίεση που δέχτηκε και δικαίως πήρε τους τρεις πρώτους βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Μόντσα και Έμπολι γνώρισαν ισάριθμες ήττες στην 1η αγωνιστική και ήθελαν τη νίκη στη μεταξύ τους αναμέτρηση, την οποία πήραν τελικά οι γηπεδούχοι με τα δύο γκολ του 24χρονου Ιταλού μέσου, Αντρέα Κολπάνι.