Στην κορυφή η Σίτι-Νίκη και για τη Γιουνάιτεντ

Με 1-0 η Μάντσεστερ Σίτι κέρδισε τη Μπόρνμουθ και ανέβηκε προσωρινά στην κορυφή, ενώ και οι Γουλβς επικράτησαν κόντρα στην Κάρντιφ Σίτι. Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ νίκησε τη Σαουθάμπτον, ενώ «τριάρα» έριξε στην Μπέρνλεϊ η Κρίσταλ Πάλας, στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής της Premier League.

ΜπόρνμουθΜάντσεστερ Σίτι

Νικήτρια αναδείχθηκε η Μάντσεστερ Σίτι απέναντι στη Μπόρνμουθ με 1-0, στην έδρα της δεύτερης.

Με 71 βαθμούς η ομάδα του Γκουαρδιόλα ανέβηκε, προς το παρόν, στην κορυφή του αγγλικού πρωταθλήματος, αφήνοντας πίσω της τη Λίβερπουλ που αγωνίζεται αύριο κόντρα στην Έβερτον.

Ο Μαχρέζ στο 55ο λεπτό, μετά από πάσα του Σίλβα, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και χάρισε στην ομάδα του τη νίκη.

Μάντσεστερ ΓιουνάιτεντΣαουθάμπτον

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ υποδέχθηκε τη Σαουθάμπτον και νίκησε με 3-2.

Στο 26ο λεπτό ο Βαλερι σκόραρε και έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

Ο Περέιρα όμως στο 53’ μετά από ασίστ του Ντάλοτ, έφερε το ματς στα ίσα. Έξι λεπτά αργότερα ο Λουκακού, έπειτα από ωραίο στρώσιμο του Περέιρα, έκανε το 2-1 για τη Μάντσεστερ.

Στο 75’ ο Γουόρντ-Πρόουζ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και ισορρόπησε ξανά το ματς.

Ο Λουκακού στο 88’ έγραψε για τη Μάντσεστερ το τελικό 3-2 και της χάρισε τη νίκη.

ΓουλβςΚάρντιφ Σίτι

Οι Γουλβς κέρδισαν με 2-0 την Κάρντιφ Σίτι και με 43 βαθμούς παραμένουν στην έβδομη θέση.

Οι γηπεδούχοι «καθάρισαν» από νωρίς στο ματς, καθώς στο 16ο λεπτό ο Ζότα σκόραρε και οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά στο σκορ, ενώ δυο λεπτά αργότερα ο Χιμένες έγραψε το τελικό 2-0.

ΜπράιτονΧάντερσφιλντ

Στο μηδέν «κόλλησαν» η Μπράιτον και η Χάντερσφιλντ, καθώς οι δυο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με 0-0.

Η Μπράιτον επικράτησε επί της Χάντερσφιλντ με 1-0.

Η Χάντερσφιλντ δεν κατάφερε ούτε σήμερα να πάρει κάποιον βαθμό και συνεχίζει να παραμένει στην τελευταία θέση του αγγλικού πρωταθλήματος.

Ο Αντόρνο στο 79’ πέτυχε το μοναδικό γκολ του αγώνα και χάρισε τρεις πολύτιμους βαθμούς στην ομάδα του.

ΜπέρνλεϊΚρίσταλ Πάλας

Με 3-1 κυριάρχησε η Κρίσταλ Πάλας επί της Μπέρνλεϊ, στην έδρα της δεύτερης.

Με… αυτογκόλ άνοιξε το σκορ, καθώς ο Μπαρντσλεϊ στο 15ο λεπτό έστειλε τη μπάλα… στην εστία της ομάδας του.

Ο Μπατσουαγί στο 48’ σκόραρε και έγραψε το 2-0 για τους φιλοξενούμενους.

Το… τελειωτικό χτύπημα στους γηπεδούχους έδωσε ο Ζαχά στο 78’ ο οποίος έκανε το 3-0 για την Κρίσταλ Πάλας.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 1-3 στο 90’ με τον Μπαρνς, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να πάρουν τη νίκη.