Στην κορυφή ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 2-1 τον Κισσαμικό, στην εκτός έδρας αναμέτρηση, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας.

Το Τριφύλλι είχε στο πλευρό του τους φιλάθλους του στα Περιβόλια, οι οποίοι δε σταμάτησαν να τραγουδούν λεπτό. Με τους τρεις βαθμούς που πήραν οι πράσινοι ανέβηκαν στην κορυφή του ομίλου τους.

Από νωρίς ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά στο σκορ. Μόλις στο 7ο λεπτό ο Εμμανουηλίδης έστειλε τη μπάλα στα διχτυα και έκανε το 1-0 για τους φιλοξενούμενους.

Οι πράσινοι έχασαν πολύ καλή ευκαιρία στο 22’ σε σέντρα του Αποστολάκος στο δεύτερο δοκάρι και στο σουτ του Βέργου που πέρασε δίπλα από το δοκάρι.

Έντεκα λεπτά αργότερα ο Εμμανουηλίδης έβγαλε σέντρα στο πρώτο δοκάρι και εκεί ο Βέργος με κεφάλια έστειλε αουτ τη μπάλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κισσαμικός έψαξε να βρει τα πατήματα του, ώστε να απειλήσει τον Παναθηναϊκό. Αυτό το κατάφερε στο 54’ με τον Ρίσκι, ο οποίος έφερε το ματς στα ίσα.

Τρία λεπτά αργότερα ο Παναθηναϊκός είχε την ευκαιρία να κάνει το 2-1, όταν κέρδισε πέναλτι για χέρι του Σισέ, αλλά ο Δασκαλάκης απέκρουσε το σουτ του Βέργου.

Στο 65’ ο Δασκαλάκης απέκρουσε το τρομερό σουτ του Στάικου.

Ο Βέργος επανόρθωσε για το χαμένο πέναλτι στο 75ο λεπτό, όταν χωρίς πρόβλημα πέτυχε το 2-1. Ο 22χρονος επιθετικός πέτυχε το πρώτο του γκολ με την φανέλα του Παναθηναϊκού.

Κίτρινες: Πούγγουρας

Κισσαμικός: Δασκαλάκης, Τεγούσης, Σισέ, Καραγιάννης, Βρεττός, Αποστολόπουλος, Ρίσκι, Γκίνι, Καραγεώργης, Φάζος, Σάλιακας

Παναθηναϊκός: Διούδης, Αποστολάκης, Χατζηθεοδωρίδης, Πούγγουρας, Παντελάκης, Οικονόμου, Κάτσε, Τζανδάρης, Στάικος, Εμμανουηλίδης, Βέργος