Στη λευκή ισοπαλία έμεινε ο Παναιτωλικός

Για την 11η αγωνιστική της Σουπερ Λιγκ, ο Παναιτωλικός έμεινε στην λευκή ισοπαλία 0-0 με τον Παναθηναϊκό στο Αγρίνιο.

Στο πρώτο μέρος ο Παναθηναϊκός είχε την κατοχή, ωστόσο η μπάλα δύσκολα έβρισκε τον αποκομμένο Μακέντα. Ο Παναιτωλικός με την σειρά του προσπαθούσε να χτυπήσει με αντεπίθεσης χωρίς αποτέλεσμα.

Αμφότερες οι ομάδες είχαν από δυο καλές στιγμές , στο 25’ ο Λιάβας προσπάθησε με ψηλοκρεμαστό σουτ αλλά ο Διούδης  έλεγχε την πορεία της μπάλας, και στο 30’ το σουτ του Κουρμπέλη πέρασε άουτ.  Το 0-0 συνόδεψε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη η ομάδα του Μάκη Χάβου απείλησε πρώτη στο 51’ με τον Λουσέρο ο οποίος δεν κατάφερε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα έπειτα από το κόρνερ του Αριγίμπι.

Ο Παναθηναϊκός απάντησε στις χαμένες ευκαιρίες στο 53’ με τον Χατζηγιοβάνη να μην μπορεί να ανοίξει το σκορ, μετά από το παράλληλο γύρισμα του Μακέντα.

Λίγα λεπτά αργότερα ο Μακεντα και ο Σένκεφελντ  προσπάθησαν να παραβιάσουν την εστία του Κνετ, αλλά ο Αυστριακός έσωσε την ομάδα του. Όσο περνούσαν τα λεπτά τα καναρίνια έπαιρναν μέτρα. Στο 64’ το καλό σουτ του Τσιγγάρα πέρασε άουτ .

Οι Αγρινιώτες στο 69’ διαμαρτυρηθήκαν για πέναλτι στον Αριγίμπι που δεν δόθηκε. Στο 71’  Παναθηναϊκός με τον Κολοβο άνοιξε το σκορ, αλλά ακυρώθηκε ως οφσάιντ ο Μακέντα.

Στο 72’ τα καναρίνια διαμαρτυρηθήκαν για χέρι του Σένκεφελντ. Η τελευταία φάση άνηκε στον Παναιτωλικό, καθως ο Ντίας βγήκε τετ α τετ με τον Διούδη με τον Έλληνα πορτιέρο να διώχνει εντυπωσιακά. Το 0-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος.

Πλέον ο Παναιτωλικός έφτασε στους 4 βαθμούς και παραμένει στις τελευταίες, ενώ ο Παναθηναϊκός είναι στην 10η θέση με 13 βαθμούς.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Παναιτωλικός: Κνετ, Σανιά, Λιάβας, Γιοβάνοβιτς, Λουσέρο, Ντίας, Τσιγγάρας, Ταχάρ, Ντάλσιο (46’ Αριγίμπι), Μπαϊροβιτς (82’ Ντουάρτε), Ρομάν (60’ Φυτόπουλος).

Παναθηναϊκός: Διούδης, Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Χατζηθεοδωρίδης, Κουρμπέλης, Δώνης (86’ Νούνες), Χατζηγιοβάνης, Μπουζούκης (65’ Περέα), Κολοβός (77’ Μολό), Μακέντα.