Στην Πρέμιερ Λιγκ η Μπρέντφορντ μετά από 74 χρόνια

Με δύο τέρματα στα πρώτα είκοσι λεπτά η Μπρέντφορντ πήρε την άνοδο και συμπλήρωσε το παζλ της Πρέμιερ Λιγκ της επόμενης σεζόν.

Στον τελικό των πλέι οφ της Τσάμπιονσιπ η Μπρέντφορντ νίκησε με 2-0 την Σουόνσι και έγινε η τρίτη ομάδα που ανέβηκε στην Πρέμιερ Λιγκ.

Οι “σφήκες” επέστρεψαν στην πρώτη κατηγορία της Αγγλίας μετά το 1947 και ύστερα από δέκα συμμετοχές στα πλέι οφ πήραν το εισιτήριο για την Πρέμιερ Λιγκ και θα συμμετέχουν για πρώτη φορά μετά την μετονομασία της.

Στο Γουέμπλεϊ, η Μπρέντφορντ πήρε κεφάλι στο σκορ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τόνεϊ στο 10ο λεπτό ενώ το τελικό 2-0 έγραψε ο Μαρκόντες με εκτέλεση εντός περιοχής. Η Σουόνσι στην συνέχεια προσπάθησε αλλά ο Φούλτον στο 65′ άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες βάζοντας τέλος στα όνειρα των “κύκνων”.