Ο Στιντλ “πλήγωσε” την Άιντραχτ-Διπλό στη Βρέμη η Ντόρτμουντ

Χωρίς νίκη για ένατο συνεχόμενο ματς έμειναν οι “αετοί”, ενώ πετυχημένο ήταν το ντεμπούτο του Τέρζιτς με τους Βεστφαλούς

“Τρελές” ισοπαλίες επεφύλαξε η 12η αγωνιστική της Bundesliga για τις Άιντραχτ Φρανκφούρτης και Στουτγκάρδης επί των Γκλάντμπαχ και Ουνιόν Βερολίνου αντίστοιχα, δίνοντας εκατέρωθεν γκολ και θέαμα. Στη μετά Λουσιέν Φαβρ εποχή, η Μπορούσια Ντόρτμουντ του Έντιν Τέρζιτς “άλωσε” την έδρα της Βέρντερ Βρέμης, ενώ η Χέρτα Βερολίνου με τη Μάιντζ “κόλλησαν” στο μηδέν.

Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Γκλάντμπαχ 3-3

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο της “Κομέρτσμπανκ Αρένα” και κατόρθωσαν να προηγηθούν πριν συμπληρωθούν τα πρώτα δεκαπέντε λεπτά με σκόρερ τον Στιντλ.

Η απάντηση των “αετών” ήταν άμεση και στο 22′ ο Σίλβα ισοφάρισε σε 1-1, φέρνοντας ο ίδιος το ματς… τούμπα δύο λεπτά αργότερα. Πριν βγει το ημίχρονο και στο 32′ ο Μπάρκοκ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1, “χτίζοντας” βάσεις νίκης για την Άιντραχτ Φρανκφούρτης. Όλα έδειχναν πως οι γηπεδούχοι θα επέστρεφαν στις επιτυχίες, ωστόσο ο Στιντλ είχε διαφορετική άποψη. Εκμεταλλευόμενη την αποβολή του Άμπραχαμ, η Γκλάντμπαχ με τον Γερμανό επιθετικό μείωσε στο 90′ σε 3-2 από τη βούλα του πέναλτι και στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Στιντλ έκανε χατ-τρικ, δίνοντας έναν πολύτιμο βαθμό, ο οποίος φαινόταν χαμένος, στα “πουλάρια”.

Βέρντερ Βρέμης – Μπορούσια Ντόρτμουντ 1-2

Με τον Έντιν Τέρζιτς πια στην άκρη του πάγκου της, η Ντόρτμουντ ξεκίνησε πιο επιθετικά στην αναμέτρηση και ευτύχησε να μπει σε θέση οδηγού με γκολ που πέτυχε ο Γκερέιρο στο 12′.

Όμως, το προβάδισμα των “κιτρινόμαυρων” δεν κράτησε για πολύ με τη Βέρντερ να βρίσκει εύκολα το δρόμο προς τα δίχτυα και να ισοφαρίζει στο 28′ με τον Μόιβαλντ. Όσο ο αγώνας έφτανε προς το τέλος, φαινόταν ότι οι Βεστφαλοί θα… σκάλωσαν, αλλά ο Ρόις έσωσε την παρτίδα. Στο 77′ ο Γερμανός μεσοεπιθετικός κέρδισε πέναλτι και με δεύτερη προσπάθεια “πλήγωσε” τα δίχτυα του Παβλένκα, δίνοντας ένα σημαντικό τρίποντο στην ομάδα του.

Στουτγκάρδη – Ουνιόν Βερολίνου 2-2

Αντίστοιχο ξεκίνημα όπως εκείνο με τη Μπάγερν Μονάχου στην έδρα της κατόρθωσε να πραγματοποιήσει η Ουνιόν Βερολίνου, ανοίγοντας πρώτη το σκορ με “δράστη” τον Φρίντριχ μόλις στο τέταρτο λεπτό.

Η νίκη για τους φιλοξενούμενους έδειχνε ότι σφραγίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο με τον Αβονίγι στο 77′ να “διαλύει” τις όποιες πιθανότητες που είχαν οι φορμαρισμένοι “κόκκινοι” για να διεκδικήσουν κάτι από το παιχνίδι. Εν τέλει, η Στουτγκάρδη δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και χάρη σε δύο τέρματα του ερχόμενου από τον πάγκο, Κάλαϊτζιτς, ο Αυστριακός στράικερ σκόραρε στο 85′ και στο 90’+3, δίνοντας στους γηπεδούχους το βαθμό της ισοπαλίας.

Χέρτα Βερολίνου – Μάιντζ 0-0

Σε έναν κακό ποιοτικά αγώνα χωρίς πολλές καλές ευκαιρίες και καθόλου γκολ, Χέρτα Βερολίνου και Μάιντζ αναδείχθηκαν ισόπαλες στο Ολυμπιακό Στάδιο της πρωτεύουσας, όπου η κάθε ομάδα πήρε από ένα βαθμό και σίγουρα και οι δύο αντίπαλοι θα ήθελαν να αφήσουν το συγκεκριμένο ματς στην… άκρη.