Στο ίδιο έργο… θεατές

Σε έναν αγώνα που δεν… τελείωσε ποτέ ο Ολυμπιακός νίκησε τον Παναθηναϊκό με 1-0 στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Superleague.

Οι οργανωμένοι φίλαθλοι του Παναθηναϊκού αρχικά εισέβαλαν στον αγωνιστικό χώρο και καθ’όλη τη διάρκεια του ματς υπήρχε έντονη ατμόσφαιρα. Στο δεύτερο ημίχρονο υπήρξε και ρήξη καπνογόνων και το ματς διεκόπη.

Μάλιστα έξω από το ΟΑΚΑ στο 50ο λεπτό γινόντουσαν διαμάχες ανάμεσα σε φιλάθλους και αστυνομία, με μολότοφ και καπνογόνα να πέφτουν… «βροχή».

Η απαράδεκτη συμπεριφορά μεμονωμένων οπαδών, στέρησαν σε χιλιάδες φιλάθλους απόψε να ευχαριστούν το ντέρμπι των «αιωνίων».

Το Τριφύλλι έχασε τρεις πολύτιμους βαθμούς για τη συνέχεια και πλέον αναμένεται βαριά «καμπάνα» για τους πράσινους.

Μοναδική αξιοσημείωτη στιγμή του αγώνα ήταν η βράβευση του Τζιμπρίλ Σισέ από τον Δημήτρη Σαραβάκο.

Ο αγώνας

Δεν έλειψαν τα… παρατράγουδα από την αναμέτρηση, καθώς μόλις στο πέμπτο λεπτό το παιχνίδι διεκόπη για περίπου δέκα λεπτά, διότι μερικοί φίλαθλοι του Παναθηναϊκού μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο και κατευθύνθηκαν προς τους ανθρώπους του Ολυμπιακού.

Ο αγώνας ξεκίνησε και στο 22’ Μασούρας πέρασε τον Οικονόμου και με αριστερό σουτ έστειλε τη μπάλα στα χέρια του Διούδη. Δυο λεπτά αργότερα ο Κουρμπέλης έχασε τρομερή ευκαιρία. Μετά από κόρνερ του Κάτσε ο αρχηγός του Τριφυλλιού βρήκε τη μπάλα με κεφάλια, αλλά έσωσε ο Σα.

Στο 29’ ο Ολυμπιακός απείλησε τον Παναθηναϊκό με διπλή ευκαιρία. Αρχικά σούταρε ο Μπουχαλάκης, ο Διούδης απέκρουσε και στη συνέχεια ο Μασούρας έστειλε άουτ τη μπάλα.

Ο Φορτούνης στο 35’ σούταρε αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Διούδη. Δυο λεπτά αργότερα ο Ινσούα σούταρε αλλά έδιωξε με κεφάλια ο Σισέ.

Στο 40’ ο Φορτούνης είχε ξανά την ευκαιρία του, αλλά η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Διούδη.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ινσούα με εκπληκτικό γυριστό σουτ έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Σα.

Ο Κάτσε στο 50’ σούταρε εκτός περιοχής, αλλά έπιασε ο Σα. Αμέσως μετά ο Κούτρης, μετά από πάσα του Φορτούνη, πήγε να στρώσει στον Ποντένσε, αλλά έδιωξε η άμυνα του Παναθηναϊκού.

Οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο και ο Δημήτρης Σαραβάκος βράβευσε τον Τζιμπρίλ Σισέ για την προσφορά του στο Τριφύλλι. Ο πρώην άσος του Παναθηναϊκού στη συνέχεια έκανε το γύρο του γηπέδου με τον κόσμο να τον αποθεώνει.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός έγινε πιο απειλητικός και στο 51’ είχε καλή στιγμή με τον Ποντένσε, αλλά η μπάλα βγήκε έξω.

Δυο λεπτά αργότερα ο Κούτρης έβγαλε σέντρα στον Γκερέρο και αυτός με κεφάλια έγραψε το 1-0 για τους φιλοξενούμενους.

Ο Ινσούα στο 57’ έχασε καλή ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσα, με σουτ από πλαγιά θέση, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Τα εξωγηπεδικά ζητήματα κατέστρεψαν το παιχνίδι, καθώς τα επεισόδια συνεχίστηκαν και στη συνέχεια έπεσαν και καπνογόνα. Ο διαιτητής διέκοψε το ματς και οι παίκτες πήγαν στα αποδυτήρια.

Μετά από αρκετή ώρα επισημοποιήθηκε η απόφαση του διαιτητή για την οριστική διακοπή του ματς.

Κίτρινες: Ελαμπντελαουί

Παναθηναϊκός: Διούδης, Γιόχανσον, Ινσούα, Κολοβέτσιος, Κουλιμπαλί, Οικονόμου (61’ Άλτμαν), Κάτσε, Δώνης (59’ Χατζηγιοβάνης), Κουρμπέλης, Μπουζούκης, Μακέντα

Ολυμπιακός: Σα, Μπουχαλάκης, Φορτούνης, Γκερέρο, Γκιλιέρμε, Ελαμπντελαουί, Μασούρας, Μεριά, Κούτρης, Ποντένσε, Σισέ