Στο ίδιο έργο θεατές…

Δείχνοντας αρκετά κακή εικόνα για ακόμη μια φορά σε εκτός έδρας αγώνα, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έχασε εύκολα από τη Χίμκι στη Μόσχα με 76-68.

Απογοητευτική βραδιά για το «τριφύλλι» το οποίο σημείωσε μόλις 7 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο και 24 πόντους συνολικά στο δεύτερο μέρος. Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 14/35 δίποντα, 8/24 τρίποντα και 16/24 ελεύθερες βολές έχοντας επίσης 28 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 10 κλεψίματα και 14 λάθη.

Για τους «πράσινους» ξεχώρισαν οι Τζέιμς Γκιστ με 19 και Κιθ Λάνγκφορντ με 17 πόντους αντίστοιχα με τον Ματ Λοτζέσκι να τους ακολουθεί με 13.

Η Χίμκι μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και έφτασε στο 10-4 με τον Παναθηναϊκό να εμφανίζεται νωθρός στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Οι «πράσινοι» ωστόσο δεν άργησαν να μπουν στο παιχνίδι στηρίζοντας την επιθετική τους λειτουργία στον Κιθ Λάνγκφορντ και έτσι το «τριφύλλι» έφερε το ματς στο 12-11. Αυτό φάνηκε πως αφύπνισε τη Χίμκι η οποία μ’ένα σερί 6-0 έκανε το 18-12 κα ι ξαναπήρε κεφάλι στο σκορ. Ο Παναθηναϊκος έδειξε σημαδια ζωής και επανήλθε στο ματς, μειώνοντας αρχικά σε 20-19 και έπειτα ισοφάρισε σε 23-23, ωστόσο οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα τους έως το τέλος του δεκαλέπτου για το 29-25, με το «τριφύλλι» να μετρά (7/10 δίποντα – 2/4 τρίποντα – 5/6 ελεύθερες βολές).

Οι «πράσινοι» έσφιξαν την άμυνά τους και εμφανίστηκαν καλύτεροι στο δεύτερο δεκάλεπτο, φτάνοντας εύκολα στο 31-33, παίρνοντας για πρώτη φορά το προβάδισμα στο ματς με τη Χίμκι να φέρνει το σκορ στο 33-33. Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ συνέχισαν την ασφυκτική τους άμυνα και αυτό οδήγησε στο σερί 7-0 με το «τριφύλλι» να φτάνει στο 33-40 με πρωταγωνιστές τους Κιθ Λάνγκφορντ (13π.) και Τζέιμς Γκιστ (11π.).  Η «απάντηση» της Χίμκι ήταν ένα σερί 10-0 (43-40) δείχνοντας σαφώς καλύτερη εικόνα και στις δύο άκρες του παρκέ. Ο Παναθηναϊκός είχε επιβάλει το ρυθμό του όμως τόσο η αστοχία όσο και η κακή του αμυντική λειτουργία, οδήγησαν στο να κυνηγά ξανά τη ρωσική ομάδα στο σκορ. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα διατήρησε το προβάδισμά της έως το τέλος του ημιχρόνου για το 48-44, με το «τριφύλλι» να μετρά (8/17 δίποντα – 5/9 τρίποντα – 13/16 ελεύθερες βολές).

Επιθετικό μπλακ άουτ και για τις δύο ομάδες το τρίτο δεκάλεπτο, με την Χίμκι ωστόσο να διατηρεί τα ηνία του αγώνα 52-47 μ’ αυτό το σκορ να παραμένει για 5 αγωνιστικά λεπτά (!). Η αστοχία (10/28 δίποντα – 6/13 τρίποντα) αλλά και τα λάθη στην άμυνα συνεχίστηκαν για το «τριφύλλι», με τους παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ να μειώνουν σε 52-49 αλλά δεν μπορούσαν να ξαναμπούν στο ματς καθώς  η ρωσική ομάδα διεύρυνε τη διαφορά της διαμορφώνοντας το 59-51, το οποίο παρέμεινε έως το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, με τις δύο ομάδες να μετρούν ένα επιμέρους σκορ 11-7 (!). Να σημειώσουμε πως οι Νικ Καλάθης και Λούκας Λεκαβίτσιους παρέμειναν άποντοι σε 18:49 και 11:11 λεπτά συμμετοχής αντίστοιχα.

Τίποτα διαφορετικό για τον Παναθηναικό στο τέταρτο δεκάλεπτο, με το «τριφύλλι» να μειώνει σε 60-54 ωστόσο να μην μπορεί να απειλήσει με τη Χίμκι να ξεφεύγει εύκολα στο σκορ 64-57. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα είχαν επιβάλει πλήρως το ρυθμό τους με τους «πράσινους» να μην μπορούν να αντιδράσουν. Οι Λάνγκφορντ (16π.) και Γκιστ (15π.) ήταν οι μόνοι που ξεχώριζαν στο παρκέ για το «τριφύλλι» με το σκορ να είναι στο 67-61. Η κυριαρχία της Χίμκι συνεχίστηκε με τη ρώσικη ομάδα να φτάνει στο +10 (71-61) και να διατηρεί τη διαφορά της δίχως κανένα πρόβλημα. Ο Παναθηναϊκός μείωσε στο σκορ (74-67) ωστόσο ήταν πια αργά και έτσι η Χίμκι πήρε εύκολα τη νίκη στην έδρα της με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 76-68.

Τα δεκάλεπτα: 29-25, 48-44, 59-51, 76-68.