Στο “πάρα πέντε” επικράτησε η Νιγηρία

Την δεύτερη συνεχόμενη νίκη της πανηγύρισε η Νιγηρία κόντρα στην Γουινέα, καθώς επικράτησε με 1-0, για τον δεύτερο όμιλο του Copa Africa.

Με αυτή τη νίκη οι “σουπερ αετοί” παρέμειναν πρώτοι με 6 βαθμούς, σημειώνοντας τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους και προκρίθηκαν στην επόμενη φάση του Κόπα Άφρικα.

Σε ένα παιχνίδι χωρίς αρκετές φάσεις, την πρώτη καλή ευκαιρία την είχε η Νιγηρία στο 32’ με τον Ιγκαλό να επιχειρεί το σουτ από την περιοχή, όμως αυτό κατέληξε λίγο έξω από την εστία.

Λιγα λεπτά αργότερα ο ίδιος προσπάθησε να απειλήσει ξανά, αλλά ο Κονέ ήταν σε ετοιμότητα και κράτησε το «μηδέν».

Η Νιγηρία είχε τον απόλυτο έλεγχο στο παιχνίδι, στο 61’ ο Ιβόμπι πηρε την πάσα, ακριβώς έξω από την περιοχή και με ωραίο σουτ ο τερματοφύλακας των αντιπάλων έκοψε την προσπάθεια του.

Οι αλλεπάλληλες επισκέψεις των γηπεδούχων στην περιοχή της Γουινέας τελικά βρήκαν στόχο στο 74’ με σκόρερ τον Ομερούο. Ο διεθνής αμυντικός πήδηξε ψηλότερα από όλους και με  κεφαλιά έστειλε την μπαλα στην αριστερή πλευρά της εστίας για το 1-0.

Νιγηρία ( Ρορ): Ακπέγι, Αβαζιέμ, Ομερούο, Μπάλογκουν, Έινα, Ετέμπο, Ντίντι, Σιμόν, Ιβόμπι, Μούσα, Ιγκαλό(88’ Ονουάτσου)

Γουινέα (Πουτ): Κονέ, Σιλά, Φαλέτ, Σέκα, Ντίρεσταμ(73’ Σιντιμπέ), Σισέ, Ντιαουαρά, Καμανό(82’ Κοϊτά), Κεϊτά(71’ Μπανγκουρά), Τραορέ, Καμπά