Στο ρελαντί Λέστερ και Μάντσεστερ Σίτι

Με ευκολία πέρασαν από Τερφ Μουρ και Κράβεν Κότατζ, Μάντσεστερ Σίτι και Λέστερ αντίστοιχα.

Για την 22η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ σε νίκες προχώρησαν Μάντσεστερ Σίτι και Λέστερ με 0-2 κόντρα σε Μπέρνλι και Φούλαμ.

Μπέρνλι- Μάντσεστερ Σίτι 0-2

Ακόμα ένα σημαντικό τρίποντο στην μάχη προς το τίτλο πήρε η Μάντσεστερ Σίτι καθώς νίκησε με 0-2 τη Μπέρνλι και ανέβηκε μόνη στην κορυφή με 47 βαθμούς, τρεις περισσότερους από την συμπολίτισσα Γιουνάιτεντ και έχοντας ένα παιχνίδι λιγότερο, ενώ η Μπέρνλι παρέμεινε στην 16η θέση με 21.

Οι “Πολίτες” προηγήθηκαν μόλις στο 3ο λεπτό με Γκάμπριελ Ζεσούς. Ο Μπερνάντο Σίλβα βρέθηκε μέσα στην περιοχή, σούταρε, ο Πόουπ απομάκρυνε πάνω στον Ζεσούς που με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η υπεροχή της Σίτι ήταν εμφανής και στην συνέχεια και βρήκε δεύτερο τέρμα με τον Ραχίμ Στέρλινγκ στο 38′. Η Μάντσεστερ αναπτύχθηκε από τα δεξιά, με τον Γκουντογκάν που έκανε το γύρισμα προς το Στέρλινγκ που σε κενή εστία έκανε το 2-0.

Με το ίδιο τέμπο συνέχισε και στο β’ μέρος η ομάδα του Γκουαρντιόλα και παρότι σκόραρε με τον Μαχρέζ στο 52′ το σκορ δεν άλλαξε, διότι ο Αλγερινός ήταν σε αντικανονική θέση και σε συνάρτηση με την σωρεία ευκαιριών που έχασε η Σίτι το σκορ παρέμεινε ως είχε.

Φούλαμ – Λέστερ 0-2

Με χαρακτηριστική ευκολία η Λέστερ πήρε το διπλό (0-2) στο Κρέιβεν Κότατζ με αντίπαλο την Φούλαμ και ανέβηκε στην 3η θέση με 42 βαθμούς, ενώ η Φούλαμ έμεινε στη 18η θέση με 14 πόντους.

Η Λέστερ ήταν καταπληκτική και σκόραρε δύο τέρματα ενώ είχε άλλα δύο ακυρωθέντα. Στο 17′ ο Ιχενάτσο άνοιξε το σκορ ύστερα από ασίστ του Μάντισον και ψύχραιμο τελείωμα. Πριν το ημίχρονο η Λέστερ σκόραρε και για δεύτερη φορά με δράστη αυτή την φορά τον Τζάστιν που εκμεταλλεύτηκε ακόμα μια τελική πάσα του Μάντισον και πλάσαρε τον Αρεόλα.
Στο δεύτερο ημίχρονο η Λέστερ πέτυχε δύο γκολ που ακυρώθηκαν ως οφσάιντ στο 52′ από τον Ιχενάτσο και στο 64′ από Ρικάρντο Ροντρίγκες και έτσι έμεινε το 0-2.