Στο ρελαντί νίκη για την ΑΕΚ

Εύκολο βράδυ και καθάρισε στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ που νίκησε την Τσμόκι Μινσκ στο ΟΑΚΑ

Τη δεύτερη νίκη της σε αντίστοιχα παιχνίδια στο Basketball Champions League έκανε η ΑΕΚ καθώς νίκησε με 95-69 την Τσμόκι Μινσκ και ανέβηκε μόνη πρώτη στον όμιλο της.

Το κλειδί στην αναμέτρηση ήταν οι 29 ασίστ έναντι μόλις 11 των Λευκορώσων, ενώ εκπληκτικό ήταν και το 62% στα τρίποντα της ΑΕΚ.

Ο Ματ Λοτζέσκι ξεχώρισε για τη “βασίλισσα” με 16 πόντους (3/4 τρίποντα), 1 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ από τη Τσμόκι προσπάθησε ο Μαξίμ Σάλας επίσης με 16 πόντους.

Στην πρώτη περίοδο το τέμπο ήταν χαμηλό και οι δύο ομάδες έπαιζαν σκληρές άμυνες και ήταν άστοχες μέχρι το πέμπτο λεπτό το ματς είχε διαδοχικά προσπεράσματα με σκορ 11-11, αλλά η Τσμόκι Μινσκ με σερί 5-11 ήταν μπροστά στη λήξη του δεκαλέπτου με 16-22.

Η ομάδα της Λευκορωσίας συνέχισε την ευστοχία της, ενώ η ελληνική ομάδα δεν μπορούσε να σκοράρει με ευκολία. Έτσι, η Τσμόκι ανέβασε τη διαφορά της στο +9 (26-35), αλλά η ΑΕΚ γύρισε την κατάσταση και τρία λεπτά πριν το ημίχρονο η Βασίλισσα πήρε το προβάδισμα με 37-36 με δύο τρίποντα του Λοτζέσκι και δύο σουτ από κοντινή απόσταση από τον Κατσίβελη όμως δεν σταμάτησε εκεί και η κόρνα της δεύτερης περιόδου την βρήκε μπροστά με οκτώ (47-39).

Το τρίτο δεκάλεπτο είχε την πορεία των δύο πρώτων με τις ομάδες να βαδίζουν στα ίδια χνάρια με χαμηλό σκορ και καλές άμυνες. Στο 4:52 έγινε το highlight του αγώνα με την συνεργασία Σλότερ – Λάνγκφορντ που κατέληξε με alley oop κάρφωμα του πρώτου. Στο 2.36 πριν το τέλος της περιόδου ο Μασιούλις με κάρφωμα μετά την ασίστ του Γιάνκοβιτς ανέβασε την διαφορά στους 14(63-49) και ο Λάουρι έκλεισε την περίοδο με μια εξαιρετική προσπάθεια δύο πόντων (69-59).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΑΕΚ “καθάρισε την μπουγάδα” και στα πρώτα τέσσερα λεπτά έκανε σερί 11- 1 και με το τρίποντο του Γκίκα έφτασε στο +20(80-60) ενώ δύο λεπτά πριν το τέλος η διαφορά έφτασε στην υπέρτατη τιμή της στο +25 με τέσσερις συνεχείς πόντους του Γιανίκ Μορέιρα (89-64). Ενώ το εκπληκτικό καλάθι και φάουλ του Κατσίβελη ύστερα από ραχιαία πάσα του Ζήση στον Γιάνκοβιτς και πάσα πάνω από το κεφάλι του φόργουορντ της ΑΕΚ στον Κατσίβελη που σκόραρε με ανάποδο λέι απ και φάουλ έκλεισε το σκορ με 95-69.