Στο ρελαντί ο Ολυμπιακός

Ο Απόλλων Σμύρνης υποδέχτηκε τον Ολυμπιακό στο στάδιο Γ.Καμάρας της «Ριζούπολης» και ηττήθηκε με 0-2 χάρη στο αυτογκόλ του Στάθη(24′) και το τέρμα του Χασάν(70′).

Ο Ολυμπιακός με τους τρεις αυτούς βαθμούς έφτασε τους 54 πόντους και ο Απόλλωνας παρέμεινε στους 9 πόντους όντας τελευταίος.

Το παιχνίδι ήταν για έναν ρόλο ο Ολυμπιακός κοντρόλαρε το ρυθμό και σκόραρε δύο τέρματα, ο Απόλλων για άλλο ένα παιχνίδι ηταν μαχητικός, πίεσε, έκανε ευκαιρίες όπως το δοκάρι του Ελ Χέλβε αλλά δεν μπόρεσει να βάλει ένα τέρμα.

Ο Φορτούνης στο 5ο λεπτό απείλησε την εστία του Απόλλωνα Σμύρνης με ένα όμορφο πλασαριστό σουτ που πέρασε λίγο έξω από την εστία της Ελάφράς Ταξιαρχίας.

Ο Ολυμπιακός στο 24′, ανοιξε το σκορ στο λεπτό με το αυτογκολ του Γιάννη Στάθη. Ο Ποντένσε ξεπέρασε τον Οριουέλα, σέντραρε στο δεύτερο δοκάρι προς τον Χασάν, ο Στάθης πήρε την κεφαλιά αλλά απομάκρυνε στην εστία της ομάδας του.

Στο 34′ ο Κώστας Φορτούνης βρέθηκε στον άξονα συνέκλεινε, έκανε ένα σουτ και η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Χουάντερσον.

Η πίεση του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και στο 37′. η όμορφη συνεργασία Γκιγιέρμε-Φορτούνη βρήκε αποδέχτη τον Χασάν που έκανε ένα εναέριο σουτ στην καρδία της άμυνας του Απόλλωνα αλλά δεν βρήκε στόχο.

Στο 61′ ο Κούτρης δοκίμασε ένα σουτ και η μπάλα κατέληξε στην συμβολή των δοκών.

Ένα λεπτό αργότερα ο Ελ Χέλβε πήρε την κεφαλιά από τον Μιράντα αλλά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Σα.

Στο 70′ ο Ολυμπιακός κλείδωσε το ματς με το 0-2. Ο Χασάν πήρε εξαιρετική πάσα από τον Ποντένσε σούταρε δυνατά και βρηκε δίχτυα.

Στο 72ο λεπτό ο Ολυμπιακός είχε διπλό δοκάρι. Ο Χασάν πήρε την κεφαλιά και η μπάλα βρήκε το οριζόντιο και το καθετο δοκάρι.

Οι συνθέσεις:

Απόλλων Σμύρνης(Μπάμπης Τεννές): Χουάντερσον, Κύργιας, Οριουέλα, Βαφέας, Στάθης, Ντ’Ούρσο, Γκίνο(Γαρουφαλιάς 76′), Ναδάλες, Ρώσση(Βάρκας 39′), Ελ Χέλβε, Ακόστα(Ντεφεντερίκο 53′)

Ολυμπιακός(Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Τοροσίδης(Ανδρούτσος 28′), Μεριά, Μιράντα, Κούτρης, Γκιγιλερμε, Μπουχαλάκης, Μασούρας(Σολδάνο 76′), Φορτούνης(Νάτχο 58′), Ποντένσε, Χασάν

Κάρτες: Κούρτης, Μασούρας