Στο τελικό προκρίθηκε η Γουότφορντ

Η Γουότφορντ χρειάστηκε την παράταση για να προκριθεί στον τελικό του Κυπέλλου Αγγλίας καθως πήρε την νίκη με 3-2 από την δυναμική Γουλβς στο «Γουέμπλεϊ».Στον τελικό θα αντιμετωπίσει την Μάντσεστερ Σίτι.

Στο πρώτα τριάντα λεπτά του αγώνα και οι δυο ομάδες έκαναν αρκετά λάθη στο χώρο της μεσαίας γραμμής με αποτέλεσμα να μην μπορούν να ανοίξουν το σκορ . Ωστόσο στο 31΄καταγραφτηκε η πρώτη καλή ευκαιρία για την Γουότφορντ με τον Γκρέι να άστοχη από πλεονεκτική θέση.

Όμως οι λύκοι απάντησαν με γκολ του Ματ Ντόχερτι στο 36΄επειτα από την σέντρα του Ζότα 0-1.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυναμικά με αποτέλεσμα στο 62΄να διευρύνουν το σκορ 0-2 με τον Ραούλ Χιμένεζ. Όλα έδειχναν ότι οι σφήκες βρίσκονταν με τον αποκλεισμό αγκαλιά, όμως ο  νεοεισελθών Ντεολοφέου μείωσε στο 79΄. Μετά το γκολ η ομάδα του Χάβι Γκράθια πάτησε γκάζι και ισοφάρισε με το πέναλτι του Ντίνι  ο οποίος έστειλε το ματς στην παράταση .

Στον έξτρα χρόνο ο Ντεολοφέου σημείωσε το 2-3 στο 104΄ και έστειλε την Γουότφορντ στο τελικό σε μια από τις ιστορικότητες στιγμές της ομάδος.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Γουότφορντ: Γκόμεζ, Κάθκαρτ, Μαριάπα, Κίκο (108’ Γιάνμαατ), Χολέμπας (98’ Μασίνα), Καπουέ, Ντουκουρέ, Χιουζ (66’ Ντεολοφέου/ 112’ Σέμα), Περέιρα, Ντίνι, Γκρέι

Γουλβς: Ρούντι, Κόαντι, Μπόλι, Σαίς, Τζόνι, Ντόχερτι, Ντεντόκερ, Μουτίνιο (101’ Τραορέ), Νέβες (86’ Μπένετ), Γότα (89’ Καβαλέιρο), Χιμένεζ