Στο τέλος η Μπέτις, ισόπαλες Βιγιαρέαλ- Μπιλμπάο

Για την 20η αγωνιστική της La Liga, τη νίκη στο τέλος πήρε η Μπέτις επί της Χιρόνα, ενώ ισόπαλες αναδείχθηκαν Βιγιαρεάλ και Μπιλμπάο.

Μπέτις- Χιρόνα 3-2

Η Μπέτις πήρε σημαντική νίκη για να παραμείνει κοντά στις 6 πρώτες θέσεις, επικρατώντας της Χιρόνα με 3-2 στο Βιλαμαρίν. Οι Ανδαλουσιανοί προηγήθηκαν στο 12ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τέγιο. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φτάσουν στην ανατροπή, αρχικά ισοφάρισαν με τον Αλέις Γκαρθιά στο 35′ και προηγήθηκαν με 1-2 με τον Ντουμπία στο 44′.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι έκαναν την δική τους… ανατροπή με πρωταγωνιστή τον Κανάλες. Στο 55ο λεπτό σέρβιρε το γκολ στον Μορόν για το 2-2 και στο 95′ ο Κανάλες με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το τελικό 3-2.

Η Μπέτις επέστρεψε στις νίκες μετά από ένα μήνα, ενώ η Χιρόνα παραμένει χωρίς νικη για 9 αγώνες.

Βιγιαρεάλ- Μπιλμπαο 1-1

Η Βιγιαρεάλ ήρθε ισόπαλη 1-1 με την Μπιλμπάο εντός έδρας. Τα «κίτρινα υποβρύχια» δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη στη μάχη που δίνουν για να απομακρυνθούν από τη ζώνη του υποβιβασμού, καθώς βρίσκεται στην πρότελευταία θέση.

Οι Βάσκοι προηγήθηκαν με το αυτογκόλ του Κόστα στο 17ο λεπτό παγώνοντας το Θεράμικα. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ισοφάριση στο δεύτερο ημίχρονο και στο 71ο λεπτό με τον Εκαμπί.

Η Μπιλμπάο πέτυχε και δεύτερο γκολ στο 85ο λεπτό με τον Γιούρι, αλλά ο διαιτητής το ακύρωσε με την βοήθεια του VAR, καθώς ο παίκτης ήταν σε θέση οφσάιντ.