Στον τελικό η Μπαρτσελόνα

Στον μεγάλο τελικό του Ισπανικού κυπέλλου προκρίθηκε η Μπαρτσελόνα η οποία επικράτησε στον ημιτελικό της Τενερίφης με 92-86 και σφράγισε την παρουσία της σε ένα ακόμα τελικό.

Σημείο κλειδί του αγώνα η τρίτη περίοδος όταν οι Καταλανοί αποδίδοντας εξαιρετικό μπάσκετ προηγήθηκαν στο τέλος με 20 πόντους(72-52) βάζοντας τις βάσεις για την νίκη.

Η Τενερίφη προσπάθησε στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα να ανατρέψει την κατάσταση αλλά η αντεπίθεση της δεν ολοκληρώθηκε καθώς η Μπαρτσελόνα ήταν πιο ψύχραιμη και διατήρησε το προβάδισμα μέχρι και το τέλος του αγώνα.

Για την ομάδα του Πέσιτς πρώτος σκόρερ ήταν ο Ρίμπας με 14 πόντους, ενώ στον αντίποδα ο Αμπρομάιτις είχε 24.