Στον τελικό του Γουέμπλεϊ η Τσέλσι

Η Τσέλσι επικράτησε στα πέναλτι (2-1 κ.δ, 4-2 τα πέναλτι) της Τότεναμ στο Στάνφορντ Μπριτζ και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό, στη ρεβάνς του ημιτελικού στο EFL Cup. Στο τελικό του Γουέμπλεϊ θα αντιμετωπίζει την Μάντσεστερ Σίτι.

Στο προηγούμενο παιχνίδι η Τότεναμ είχε επικρατήσει με σκορ 1-0, όμως στην Αγγλία δεν μετράνε τα εκτός έδρας γκολ και έτσι οδηγήθηκαν οι δύο ομάδες σητν διαδικασία των πέναλτι.

Η Τσέλσι πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Καντέ στο 27ο λεπτό της αναμέτρησης, σούταρε στην κίνηση από το ύψος της περιοχής, η μπάλα πέρασε κάτω από τα πόδια του Γκαζανίγκα, καταλήγοντας στο βάθος της εστίας για το 1-0 των “μπλε”.

Ο Αθπιλικουέτα ηταν ο δημιουργός του δεύτερου γκολ των Λονδρέζων στο 38’, ο Ισπανός γύρισε στον Αζάρ και αυτός από το ύψος του πέναλτι, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Γκαζανίγκα και έκανε το 2-0.

Στο 50’ Τότεναμ βρήκε δίχτυα με τον Γιορέντε, αφού ο Ισπανός με κεφαλιά νίκησε τον Κέπα, μειώνοντας για τους «Spurs».

Το συνολικό σκορ ήταν 2-2 και έτσι το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με την διαδικασία τον πέναλτι, που ο Νταβίντ Λουίζ χτύπησε το τελευταίο πέναλτι και έστειλε τους μπλε στον τελικό της διοργάνωσης.

Τα πέναλτι για την Τσέλσι εκτέλεσαν οι: Γουίλιαν (1-1), Αθπιλικουέτα (2-2), Ζορζίνιο(3-2), Νταβίντ Λουίζ(4-2)

Για την Τότεναμ οι: Έρικσεν(0-1),Λανέλα (1-2), Ντάιερ(αστόχησε), Λούκας Μόουρα(αστόχησε)

Κίτρινες: Ζορζίνιο, Καντέ, Αθπιλικουέτα – Σισοκό

ΤΣΕΛΣΙ (Σάρι): Κέπα, Αθπιλικουέτα, Ρίντιγκερ, Νταβίντ Λουίζ, Έμερσον, Ζορζίνιο, Μπάρκλεϊ(80’ Κόβατς), Καντέ, Αζάρ, Πέδρο(73’ Γουίλιαν) , Ζιρού.

ΤΟΤΕΝΑΜ (Ποτσετίνο): Γκαζανίγκα, Οριέ, Αλντερβάιρελντ, Βερτόνχεν, Ντέιβις(38’Ρόουζ), Γουίνκς, Ντάιερ, Έρικσεν, Σισοκό(80’Σάντσες), Λαμέλα, Γιορέντε(68’ Λούκας Μόουρα)