Στους “16” με σφραγίδα Αντρέ Σίλβα η Άιντραχτ

Σάλτσμπουργκ και Άιντραχτ Φρανκφούρτης αναδείχθηκαν ισόπαλες με 2-2 στο Red Bull Arena, στον επαναληπτικό αγώνα για την φάση των “32” του Europa League, με τους “Αετούς” να πέρνουν την πρόκριση στους “16”, καθώς στον πρώτο αγώνα είχαν επικρατήσει με 4-1.

Ματσάρα έγινε στην Αυστρία, όμως κερδισμένη βγήκε η γερμανική ομάδα που πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης, δίχως να ηττηθεί από τους Αυστριακούς σε καμία από τις δύο αναμετρήσεις.

Οι γηπεδούχοι έκαναν το 1-0 νωρίς και συγκεριμένα στο 10′ με ένα εκπληκτικό σουτ του Ούλμερ, όμως στο 30′ ο Αντρέ Σίλβα ισοφάρισε σε 1-1 με κεφαλιά βάζοντας τέλος στις όποιες ελπίδες είχε η αυστριακή ομάδα.

Στο 72′ ο Ονγκουένε έκανε το 2-1 με κεφαλιά, ενώ 10 λεπτά μετά, στο 83′ ο Σίλβα με ένα φοβερό σουτ διπλασίασε τα τέρματα του και διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Θυμίζουμε πως η αναμέτρηση έγινε μια μέρα αργότερα λόγω κακοκαιρίας, ενώ πιο πριν μες στη μέρα έχει προηγηθεί η κλήρωση για την επόμενη φάση της διοργάνωσης, με την κληρωτίδα να βγάζει την Βασιλεία για επόμενο αντίπαλο της Άιντραχτ.

Κίτρινες: Κόιτα, Χουάνγκ, Οκαφόρ – Κάμαντα, Άμπραχαμ, Ιλσάνκερ

Σάλτσμπουργκ: Στάνκοβιτς, Βάλτσι, Ονγκουένε, Κοιτά (66′ Οκαφόρ), Χουάνγκ, Σζομποσλάι (86′ Μπερνέντε), Ραμάλιο, Ούλμερ, Καμαρά, Ντάκα, Μουεπού (75′ Μπερίσα)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης: Τραπ, Εντικά, Ιλσάνκερ, Σόου, Κόστιτς (88′ Τσάντλερ), Χιντέρεγκερ, Κάμαντα (73′ Ντα Κόστα), Ρόουντ, Τουρέ, Άμπραχαμ, Σίλβα (88′ Πασιένσια)