Στραβοπάτημα για Σεβίλλη, νίκη για Χετάφε

Την ήττα από την Βιγιαρεάλ γνώρισε η Σεβίλλη, ενώ η Χετάφε αναδείχθηκε νικήτρια στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της La Liga. Ισόπαλες με ίδιο σκορ αναδείχθηκαν Θέλτα και Μαγιόρκα όπως και η Εσπανιόλ με την Μπέτις.

Σεβίλλη – Βιγιαρεάλ 1-2

Η Βιγιαρεάλ επικράτησε της Σεβίλλη με 2-1 στο Σάντσεθ Πιχθουάν.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 13’ με τον Αλμπιολ, στο 61’ ο Ελ Χαντάντι ισοφάρισε για την Σεβίλλη,όμως το γκολ του Εκαμπι διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

Με αυτή τη νίκη η Βιγιαρεάλ έφτασε τους 22 βαθμούς ενώ η Σεβίλλη παρέμεινε στους 31 και την τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Χετάφε – Βαγιαδολίδ 2-0

Νικηφόρα πέρασε το εμπόδιο της Βαγιαδολίδ η Χετάφε με 2-0 «Coliseum Alfonso Perez».

Ο Κουκουρέλα άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 36’ και στο 82’ ο Άνγκελ Ροντρίγκεζ διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Με την νίκη αυτή η Χετάφε έφτασε την τέταρτη θέση και τους 30 βαθμούς.

Θέλτα – Μαγιόρκα 2-2

Ισόπαλες με 2-2 αναδείχθηκαν Θέλτα και Μαγιόρκα, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται από ένα βαθμό χωρις ωστόσο να ξεφεύγουν από τις τελευταίες θέσεις.

Η Θέλτα προηγήθηκε με τον Ραφίνια μόλις στο 20’ ενώ στο 33’ ο Σεβιγια με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ισοφαρισε σε 1-1. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ξανά στο 50’ όταν ο Ιάγο Άσπας νίκησε από την άσπρη βούλα τον κιπερ της Μαγιόρκα για το 2-1.

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, λόγω της αποβολής του Ράιλο, η Μαγιόρκα έφερε ξανά το παιχνίδι στα ίσια με τον Μπούντιμιρ στο 83’.

Η Μαγιόρκα έφτασε τους 15 βαθμούς μια θέση πάνω από την επικίνδυνη ζώνη, μια θέση και ένα βαθμό πιο κάτω βρίσκεται η Θέλτα.

Εσπανιόλ – Μπέτις 2-2

Στο παιχνίδι που διεξήχθη νωρίτερα Εσπανιόλ και Μπέτις ήρθαν ισόπαλες με 2-2 στο «RCDE Stadium».

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 4ο λεπτό με τον Ιγκλέσιας, ωστόσο η Εσπανιόλ έκανε την ανατροπή και στο 19’ ο Ντάρντερ και στο 41’ ο Μπερναρντο διαμόρφωσαν το σκορ του ημιχρόνου (2-1).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μπάρτρα πέτυχε το δεύτερο γκολ για την Μπέτις για το τελικό 2-2.

Παρά τον ένα βαθμό η Εσπανιόλ παρέμεινε ουραγός με 10 βαθμούς, ενώ η Μπέτις έφτασε τους 23.