“Στραβοπάτησε” η Μπαρτσελόνα πριν το el clasico, νίκη για Λεβάντε

Η Μπαρτσελόνα δυσκολεύτηκε πολύ με αποτέλεσμα να μοιραστεί έναν βαθμό με την Σοσιεδάδ, ενώ νωρίτερα η Λεβάντε πήρε πολύ σημαντικό διπλό κόντρα στην Γρανάδα, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της La Liga.

Σοσιεδάδ – Μπαρτσελόνα 2-2

Ισόπαλες 2-2 αναδείχθηκαν Σοσιεδάδ και Μπαρτσελόνα στο στάδιο Ανοέτα.

Η Σοσιεδάδ εμφανίστηκε ανώτερη των προσδοκιών, έπαιξε πολύ ωραίο ποδόσφαιρο και δίκαια μοιράστηκε τον βαθμό της ισοπαλίας με τη Μπαρτσελόνα, η οποία δυσκολεύτηκε αρκετά.

Στο 12′ η Σοσιεδάδ κέρδισε πέναλτι από παρατεταμένο τράβηγμα του Μπούσκετς στον Γιορέντε. Ο Ογιαρθάμπαλ το εκτέλεσε και έκανε το 1-0.

Στο 38′ ο Σουάρεζ πάσαρε στον Γκριεζμάν και ο Γάλλος ισοφάρισε σε 1-1 με σουτ από διαγώνια θέση.

Μόλις 5 λεπτά μετά από την έναρξη του 2ου ημιχρόνου, στο 49′, ο Μέσι έδωσε πάσα στον Σουάρεζ και ο Ουρουγουανός με εύστοχο πλασέ, έκανε το 1-2.

Στο 62′ ο Ισάκ πήρε το ριμπάουντ μετά την απόκρουση του Τερ Στέγκεν στο σουτ του Ογιαρθάμπαλ και έκανε το 2-2.

Με αυτή την ισοπαλία η Μπαρτσελόνα παρέμεινε στην 1η θέση της βαθμολογίας με 35 βαθμούς, ενώ η Σοσιεδάδ ανέβηκε στην 4η θέση με 28 βαθμούς.

Κίτρινες: Σουάρεζ

Ρεάλ Σοσιεδάδ: Ρεμίρο, Ζαλντουά, Γιορέντε, Ζουμπελντία, Πορτού (Γιανουζάι 59′), Μερίνο, Ογιαρθάμπαλ (Άντερ 85′), Γκεβάρα, Ισάκ (Γουίλιαν Χοσέ 66′), Μονρεάλ, Έντεγκαρντ

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Πικέ, Ράκιτιτς (Βιντάλ 79′), Μπούσκετς (Αλένα 74′), Σουάρεζ, Μέσι, Λενγκλέ, Γκριεζμάν, Άλμπα (Σεμέδο 74′), Ρομπέρτο, Ντε Γιόνγκ

Γρανάδα – Λεβάντε 1-2

Η Λεβάντε επικράτησε της Γρανάδα με 1-2 στο στάδιο Νουέβο Λος Κάρμενες.

Σε ένα άκρως ισορροπημένο παιχνίδι, η Λεβάντε κατάφερε να γίνει η δεύτερη ομάδα, μετά την Σοσιεδάδ, που παίρνει νίκη μεσα στην έδρα της Γρανάδα στην φετινή διοργάνωση.

Στο 55′ ο Ροκίνα έκανε το 0-1 με ένα εκλπηκτικό σουτ έξω από την περιοχή. Μετά από 5 λεπτά, στο 60′, ο Ματσίς ισοφάρισε σε 1-1 με κεφαλιά, όμως στο 90′ ο Μπάρντι διαμόρφωσε το τελικό 1-2 με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που ο συμπαίκτης του είχε ανοίξει το σκορ.

Αυτή η νίκη έφερε την Λεβάντε στην 11η θέση της βαθμολογίας με 23 βαθμούς, ενώ η Γρανάδα παρέμεινε στην 9η θέση με 24 βαθμούς.

Κίτρινες: Γκοναλόνς, Νέβα, Μπρις, Φερνάντεθ – Ποστίγκο, Μπάρντι, Καμπάκο

Γρανάδα: Σίλβα, Νέβα, Μαρτίνεζ, Ντουάρτε, Ντίαζ, Γκοναλόνς (Μπρις 75′), Ερέρα, Βαντίγιο, Φερνάντεθ, Πουέρτας (Ματσίς 53′), Σολδάδο (Ράμος 72′)

Λεβάντε: Φερνάντεθ, Μιραμόν (Κόκε 72′), Ποστίγκο, Καμπάκο, Τόνο, Ραντόγια, Καμπάνια, Ροκίνα (Λεόν 88′), Μπάρντι, Μοράλες (Βούκσεβιτς 80′), Ρότζερ