Συνεχίζει νικηφόρα η Ισπανία, πρώτη νίκη για Γερμανία

Μετά από έξι αγώνες στο Nations League η Γερμανία πέτυχε την πρώτη της νίκη, ενώ μία ακόμα ήττα δέχτηκε η Κύπρος, από το Λουξεμβούργο

Συνέχεια στις νίκες έδωσε η Ισπανία και το Μαυροβούνιο που έκανε το “3X3”. Αντιθέτως πρώτη νίκη πέτυχε η Γερμανία, ενώ η Κύπρος παραμένει ένα χρόνο χωρίς θετικό αποτέλεσμα υπέρ της.

League A

Πρώτη στην βαθμολογία της League A του Nations League φιγουράρει η Ισπανία που επικράτησε της Ελβετίας με 1-0. Το γκολ του Ογιαρθάμπαλ από ασίστ του Μερίνο χάρισε τη νίκη στους Ισπανούς που έχουν πλέον επτά βαθμούς.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Γερμανία πέτυχε την πρώτη της νίκη στο τρέχον Nations League κόντρα στην Ουκρανία. Στο  20′ ο Γκίντερ άνοιξε το σκορ, ενώ στο 49′ ο Γκορέτσκα διεύρυνε τι σκορ για το 2-0. Το μόνο που κατάφερε να πετύχει η Ουκρανία ήταν να μειώσει στο 77′  με τον Μαλινόβσκι.

League C

Ένα χρόνο χωρίς νίκη συνεχίζει η Κύπρος, η οποία ηττήθηκε με 2-0 από το Λουξεμβούργο εκτός έδρας. Και τα δύο γκολ τα δέχτηκε από τα πρώτα 23 λεπτά από τον Σινάνι. Πάρα το γεγονός ότι προσπάθησε να αντιδράσει στη συνέχεια του αγώνα, δεν μπόρεσε να βρει το γκολ και έφτασε στην 6η ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια. Ταυτόχρονα, ήταν η πρώτη νίκη στην ιστορία του Λουξεμβούργου.

Την ίδια ώρα, το Μαυροβούνιο με σκόρερ τους Γιόβετιτς (9′) και Ιβάνοβιτς (71’) επικράτησε του Αζερμπαϊτζάν με 2-0 και έκανε το «3X3», φουλάροντας για τον προβιβασμό στη Λίγκα 2 του UEFA Nations League.

League D

Στην κορυφή του 2ου ομίλου του League D του Νations League σκαρφάλωσε το Γιβραλτάρ που επικράτησε του Λιχτενστάιν με σκορ 1-0. Το  μοναδικό τέρμα στην αναμέτρηση πέτυχε ο 20χρονος Ντε Μπαρ στο 10ο λεπτό.

Στην πρώτη θέση του 1ου ομίλου του League D του Νations League παρέμειναν τα Νησιά Φερόε που ήρθαν ισόπαλα με τη Λετονία με σκορ 1-1. Το σκορ της αναμέτρησης άνοιξε ο Ικαούνιεκς για τους Λετονούς στο 25’, στον αντίποδα στο 28΄ ο  Φέρο ισοφάρισε για τους γηπεδούχους σε 1-1, σκορ που παρέμεινε μέχρι τη λήξης.

Στο άλλο παιχνίδι του ίδιου ομίλου της League D Μάλτα και Ανδόρα αναδείχτηκαν ισόπαλες με 0-0.