Super Cup: Ο Παναθηναϊκός επικράτησε της ΑΕΚ και πήρε την τρίτη θέση

ΑΕΚ και Παναθηναϊκός αναμετρήθηκαν για τον μικρό τελικό του Super Cup με το “τριφύλλι” να κερδίζει με 73-79 και να κατακτά την τρίτη θέση του θεσμού.

Ο αγώνας κύλησε σε καλό ρυθμό με τους “κίτρινους” να μην αφήνουν τον Παναθηναϊκό να ξεφύγει στο σκορ. Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου κατάφεραν να έχουν το πάνω χέρι, όμως στη συνέχεια οι “πράσινοι” αντέδρασαν και γύρισαν το σκορ υπέρ τους, κάτι το οποίο διατήρησαν για το υπόλοιπο του αγώνα. Η ΑΕΚ κατάφερε να κοντράρει τον Παναθηναϊκό, αλλά δεν ολοκλήρωσε την ανατροπή στο τέλος του αγώνα και ηττήθηκε με 73-79.

Πρωταγωνιστής για τους “πράσινους” ο Νέντοβιτς, ο οποίος σταμάτησε στους 21 πόντους, ενώ είχε άξιο συμπαραστάτη τον Φόστερ (10 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), με τον Παπαπέτρου να δίνει τη χαριστική βολή στην ομάδα του Παπαθεοδώρου με τρίποντο στα 16 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε.

Ο αγώνας

Ο αγώνας ξεκίνησε με υψηλό ρυθμό αλλά με χαμηλό σκορ, καθώς οι ομάδες ήταν άστοχες, 5-4 (5′). Ο Όγκαστ έκανε αισθητή την παρουσία του, αλλά η ΑΕΚ βρήκε λύσεις από Ματσιούλις και Λοτζέσκι, κλείνοντας το δεκάλεπτο με προβάδισμα 21-20.

Οι Μήτογλου και Μποχωρίδης έδωσαν λύσεις στον Παμναθηναϊκό, αλλά ο Ματ Λοτζέσκι είχε βρει ρυθμό και ηγήθηκε επιθετικά για την ΑΕΚ, 30-27 (13′). Ο Νεμάνια Νέντοβιτς πήρε την κατάσταση στα χέρια του και έδειξε την ποιότητά του, βάζοντας τον Παναθηναϊκό σε θέση οδηγού, 31-33 (16′). Ο Κασελάκης πλαισίωσε τον Σέρβο γκαρντ με τη διαφορά να ατυξάνεται και το σκορ να φτάνει στο 35-43 (18′). Ο Κιθ Λάνγκφορντ πήγε το παιχνίδι στον δικό του ρυθμό και με προσωπικές ενέργειες η ΑΕΚ έτρεξε επί μέρους 9-0 κλείνοντας το ημίχρονο με προβάδισμα, 44-43.

Οι “κίτρινοι” με εξαιρετικό ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο και με εύστοχα τρίποντα, βρέθηκαν στο +7 και στο 54-47 (25′). Οι παίκτες του Γιώργου Βόβορα, με ένα σερί 0-7 κατάφεραν και ισοφάρισαν σε 54-54 (27′). Ο Παναθηναϊκός συνέχισε την αντεπίθεση και έκανε το 56-59 (29′). Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με το σκορ στην ισοπαλία, 59-59.

Οι “πράσινοι” με όμορφες συνεργασίες και πιο ορθολογικό μπάσκετ έφτασαν τη διαφορά στο +8, 61-69 (33′). Με τη μεγαλύτερη διαφορά να φτάνει τους 10 πόντους υπέρ του Παναθηναϊκού, η ΑΕΚ μείωσε εκ νέου σε 64-71 (35′). Η “Ένωση” παρά το γεγονός ότι μείωσε στους 3 πόντους δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή και ηττήθηκε με 73-79.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 44-43, 59-59, 73-79

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 12 (5/11 δίποντα, 2/4βολές, 13 ριμπάουντ, Λάνγκφορντ 20 (3/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 8/8 βολές, 2 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος 5 (1), Γκίκας, Ρογκαβόπουλος, Ράις 9 (2/7 σουτ, 3 ασίστ), Ματσιούλις 12 (4/5 τρίποντα), Γιάνκοβιτς 3, Ζήσης 1, Λοτζέσκι 11 (3/5 τρίποντα), Άτκινς

Παναθηναϊκός (Βόβορας): Παπαγιάννης 8 (4/6 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 15 (1), Νέντοβιτς 21 (1/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 10/12 βολές), Γουάιτ, Σαντ-Ρος 2 (1/7 σουτ, 1 ασίστ), Μποχωρίδης 5 (2/6 σουτ, 5 ασίστ), Όγκαστ 4, Κασελάκης 6 (1), Φόστερ 10 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μήτογλου 3 (5 ριμπάουντ), Μπέντιλ 5 (5 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 12/32 δίποντα, 10/27 τρίποντα, 19/27 βολές, 36 ριμπάουντ (26 αμυντικά – 10 επιθετικά), 13 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 17/34 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 21/28 βολές, 41 ριμπάουντ (31 αμυντικά – 10 επιθετικά), 16 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 10 λάθη