Το τέταρτο Σουπερ Καπ κατέκτησε η Λίβερπουλ

Η Λίβερπουλ έγινε ο κάτοχος του 44ου τελικού Ευρωπαϊκού Σούπερ Καπ  που διεξήχθη στην Κωνσταντινούπολη στο γήπεδο της Μπεσίκτας.

Οι «ρέντς» πήραν την νικη με 4-5 στην πέναλτι επί της Τσέλσι στον πρώτο Αγγλικό εμφύλιο της διοργάνωσης. Για την Λίβερπουλ είναι  τέταρτο τρόπαιο της ιστορίας της.

Στο πρώτο μέρος η Τσέλσι προσπάθησε να οργανώσει το παιχνίδι της, όμως η Λίβερπουλ μπήκε αρκετά δυναμικά  απειλώντας πρώτη στο 6’ με την κεφαλιά του Μάτιπ την οποία μπλόκαρε ο Κέπα. Λίγα λεπτά αργότερα ο Φαμπίνιο προσπάθησε να παραβιάσει την εστία του Κέπα χωρίς αποτέλεσμα.

Στο 11’ οι «Λονδρέζοι» έδωσαν σημάδια ζωής με το άστοχο σουτ του Πέδρο. Στο 16’οι «ρεντς» έχασαν τεράστια ευκαιρία με τον Σαλάχ, ο οποίος βγήκε από τα δεξιά εντός περιοχής, κάνοντας επικίνδυνο πλασέ ο Κέπα όμως απομάκρυνε.

Από το 20’ και μετά η ομάδα του Λάμπαρντ ανέβασε στροφές προειδοποιώντας την Λίβερπουλ με το δοκάρι του Πέδρο το 22΄.  Στο 32’ οι «μπλε» έχασαν μεγάλη ευκαιρία με το τετ α τετ  του Κόβασιτς  το οποίο έκοψε ο ‘Αντριαν. Το 34’ ήταν η σειρά του Έμερσον να κάνει αισθητή την παρουσία του άλλα η σέντρα – σουτ πέρασε άουτ.

Το 0-1 το σημείωσε ο Ζιρού στο 36’ έπειτα από την διαγώνια πάσα του Πούλισικ. Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου η Τσέλσι διεύρυνε το δείκτη του σκορ σε 0-2 ωστόσο ακυρώθηκε καθως ο Αμερικανός ξεκίνησε από θέση οφσάιντ.

Στην επανάληψη το σύνολο του Κλοπ μπήκε αρκετά βελτιωμένο φέρνοντας το ματς στα ίσια  στο 48′ με δράστη τον Μανέ. Μετά το γκολ  η Λίβερπουλ ξανά απείλησε στο  50′ με το άστοχο σουτ του Φαμπίνιο εκτός περιοχής. Η Τσέλσι στο 51′ είχε μεγάλη ευκαιρία με τον  Έμερσον να βγαίνει από αριστερά, όμως ο Φαν Ντάικ γλίτωσε την ομάδα του.

Στο 75’ ο Κέπα γλίτωσε τα χειρότερα για την ομάδα του καθως απέκρουσε το σουτ του Σαλαχ  και του  Φαν Ντάικ.  Στα τελευταία λεπτά η Τσέλσι κυκλοφορούσε καλύτερα την μπαλα, στο 83΄ο Μάουντ σκόραρε  όμως ο ‘Άγγλος  ήταν σε αντικανονική θέση.  Το 1-1 ήταν σκορ ημιχρόνου με αποτέλεσμα οι δυο ομάδες να οδηγηθούν στην παράταση.

Στην παράταση οι τυπικά γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα διευρύνοντας το σκορ σε 2-1 στο 95’ με τον Μανέ. Η χαρά κράτησε για λίγο καθώς ο Ζορζινιο έφερε το ματς στα ίσια διότι ήταν εύστοχος από τα 11 βήματα. Το ματς είχε πάρει όμορφο ρυθμό ο οποίος έπεσε από την κούραση των παικτών που περίμεναν τα πέναλτι.

Στην διαδικασία των πέναλτι ο Αντριαν απέκρουσε το τελευταίο πέναλτι του νεαρού Αμπραχαμ που έγινε μοιραίος για την ομάδα του.