Super Cup ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός: πρόκριση με μπροστάρη Λεσόρ και με σεληνιασμένο Γκάι

Ματίας Λεσόρ και Κάιλ Γκάι ήταν ασταμάτητοι κόντρα στον ΠΑΟΚ οδηγώντας τον Παναθηναϊκό στον τελικό του Super Cup και στο ραντεβού με τον Ολυμπιακό.

Ο Παναθηναϊκός όταν έπιασε ρυθμό ήταν ασταμάτητος και επικράτησε με 77-64 του ΠΑΟΚ και έκλεισε ραντεβού με τον Ολυμπιακό για την πρώτη μάχη της σεζόν με φόντο το τρόπαιο του Super Cup.

Οι “Πράσινοι” μπορεί να αγωνίστηκαν χωρίς τους τραυματίες Μήτογλου και Παπαπέτρου ωστόσο οι απουσίες δεν φάνηκαν στο παρκέ καθώς ο Εργκίν Αταμάν μοίρασε εξαιρετικά την τράπουλα ανοίγοντας το ρόστερ και δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεση του.

Ο Ματίας Λεσόρ πρόσθεσε ακόμα μια καλή εμφάνιση με 20 πόντους με τον Γκάι να τον ακολουθεί με 14 πόντους ενώ ο Σλούκας είχε 8 πόντους με 7 ασιστ χαρίζοντας όμορφες στιγμές στους συμπαίκτες του.

Για τον ΠΑΟΚ, που θα αντιμετωπίσει το Περιστέρι στον μικρό τελικό ο Τζαμούνι ΜακΝίς είχε 19 πόντους και ο Άντριου Χάρισον 13 πόντους.

Σε χαμηλά επίπεδα κινήθηκαν οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά του αγώνα που λειτούργησαν αναγνωριστικά, με το σκορ να είναι 6-3 υπέρ του ΠΑΟΚ στο 4’. Ο Παναθηναϊκός έτρεξε δικό του σερί για να περάσει πρώτη φορά μπροστά στο 5ο λεπτό με 6-7 και αργότερα να βρεθεί στο 6-10. Οι Θεσσαλονικείς μείωσαν στον πόντο (9-10), με τους πράσινους να αναβαθμίζουν σε 9-15 και να κλείνουν το δεκάλεπτο στο 18-22.

Η εικόνα παρέμεινε η ίδια και στις αρχές της δεύτερης περιόδου, με τον Παναθηναϊκό να διατηρεί το προβάδισμά του (21-25 στο 14΄), προτού ο ΠΑΟΚ ισοφαρίσει σε 25-25 περίπου 5 λεπτά πριν το ημίχρονο. Στο 16’ παίκτες του Τακιανού πήραν ξανά κεφάλι στο σκορ με 26-25, όμως το τριφύλλι αντέδρασε κάνοντας το 26-30 λίγο αργότερα. Ο ΠΑΟΚ πίεσε και το ημίχρονο έκλεισε με buzzer beater (33-38).

Με την επιστροφή για το δεύτερο μισό του αγώνα, ο Παναθηναϊκός έφτασε τη διαφορά του σε διψήφια τιμή, γράφοντας το 33-43 στο 22’. Ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στο -3 μετά από επιμέρους 10-3 που έκανε σε εκείνο το διάστημα, με το σύνολο του Αταμάν να δίνει έξτρα ανάσα για το 43-50. Η διαφορά ανέβηκε στο +20 (45-65) για τους πράσινους με νέο σερί 15-0 για να ολοκληρωθεί έτσι το δεκάλεπτο.

Η απόσταση εκτοξεύθηκε στο +23 στην τελευταία περίοδο και όσο ο Παναθηναϊκός διατηρούσε τον έλεγχο του αγώνα. Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 62-74 3μιση λεπτά πριν το τέλος,

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 33-38, 45-65, 64-77

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Φλάτεν, Μακνίς 19, Χάρισον 13 (1), Φρίντρικσον 5, Μαργαρίτης 3 (1), Γκίλμορ 7, Τσιακμάς, Τσαϊρέλης 8, Κωνσταντινίδης, Αρσενόπουλος 7 (1), Σωτηρίου, Μπελιαουσκας

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Π.Καλαϊτζάκης 1, Γκάι 14 (4), Σλούκας 8 (1), Λεσόρ 20, Ερνανγκόμεθ 10 (2), Βιλντόζα 11 (3), Μωραΐτης, Σαμοντούροβ, Γκραντ 6, Αντετοκούνμπο 4, Γκριγκόνις 3, Μαντζούκας