Super Cup: Τροπαιούχος στα πέναλτι η Μάντσεστερ Σίτι

H Μάντσεστερ Σίτι πανηγύρισε το Super Cup νικώντας στα πέναλτι την Σεβίλλη.

H πρωταθλήτρια Ευρώπης Μάντσεστερ Σίτι κατέκτησε τον πρώτο τίτλο της σεζόν το UEFA Super Cup, νικώντας 5-4 στα πέναλτι την Σεβίλλη, μετά το 1-1 της κανονικής διάρκειας. Το ματς διεξήχθη στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης”, στον Πειραιά.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα αναδείχτηκε υπερπρωταθλήτρια Ευρώπης στην πρώτη συμμετοχή της σε Super Cup, ενώ η κάτοχος του τίτλου το 2006 Σεβίλλη συμβιβάστηκε σε έναν έκτο διαδοχικό χαμένο αγώνα της στο Super Cup  (οι χαμένοι τελικοί της Σεβίλλης 2007, 2014, 2015, 2016 και 2020).

Οι «πολίτες» είναι η 7η διαφορετική αγγλική ομάδα που κατέκτησε το τρόπαιο. Ο Πεπ Γκουαρντιόλα έχει παρευρεθεί σε τρεις τελικούς και έχει σηκώσει το κύπελλο (Μπαρτσελόνα το 2009 και το 2011 και με την Μπάγερν Μονάχου το 2013).

Στο πρώτο μέρος η Σεβίλλη αρκέστηκαν στο αμυντικά παιχνίδι και διαχειρίζονταν την Σίτι που απειλούσε μεν αλλά δεν μπορούσε να κάνει την ζημία. Οι «πολίτες» απείλησαν στο 8’ με τον Ακέ ο Μπόνο απέκρουσε. Στο 17’ ο Γκρίλις προσπάθησε αλλά το σουτ ήταν αδύναμο. Κόντρα στην ροη του ματς οι «ανδαλουσιανοί»  άνοιξαν το σκορ στο 25’με τον Γιουσέφ Εν-Νεσίρι ο οποίος  νίκησε στον αέρα Ακέ και Γκβαρντιόλ.

Μετά το γκολ η ομάδα του  Γκουαρδιόλα πάτησε το γκάζι και έφερε τη μπάλα στην εστία του Μπόνο, χωρίς όμως να καταφέρει να αποφύγει να πάει στα αποδυτήρια με 0-1.

Στην επανάληψη η Σίτι μπήκε αποφασισμένη να κάνει την ζημιά καθώς πίεζαν ψηλά και κλείνοντάς πίσω τη Σεβίλλη.  Το σύνολο του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ πάλι κόντρα στην ροη του ματς,καθως η Σίτι είχε την κατοχή έκανε την μεγάλη ευκαιρία στο 50’ με την αντεπίθεση του Κάμπος και την ασιστ στον Εν Νεσίρι με τον τελευταίο όμως να νικιέται από τον Έντερσον.

Στην συνέχεια η Σεβίλλη ήταν η επικίνδυνη καθώς οι Εν Νεσίρι 52′ (σουτ), Τζόρνταν 54′ (απευθείας φάουλ), Οκάμπος 57′ (σουτ) δεν μπόρεσαν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα. Πλησιάζοντας προς στο τέλος Σίτι και Σεβίλλη είχαν ρυθμό, ένταση και ευκαιρίες. Το 1-1 έγινε στο 63’ με δράστη τον νεαρό Πάλμερ το αποτέλεσμα δεν άλλαξε ούτε στην κεφαλιά ψαράκι του Ακέ που σταμάτησε ο Μπόνο στο 90ο λεπτό, και έτσι οι  δύο τους-κατά πως  υπαγορεύει ο κανονισμός- οδηγήθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι.