Σούπερ Λιγκ 2: Νίκες για Ιωνικό, Ξάνθη, “φωτιά” στις πρώτες θέσεις

«Φωτιά» στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας της Σούπερ Λιγκ 2.

Νίκη με 3-1 του Ιωνικού επί του Διαγόρα, ήττα του Εργοτέλη 0-1 από τα Χανιά, νίκη της Ξάνθης επί του Λεβαδειακού, ισοπαλίες για Απόλλων Λάρισας-Ιεράπετρα (1-1) και Καραϊσκάκη-Παναχαϊκή (0-0), νίκη της Δόξας Δράμας με 1-0 επί των Τρικάλων για τη 15η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ 2.

Σούπερ Λιγκ 2, 15η αγωνιστική

Ιωνικός – Διαγόρας 3-1 (41′ Νιάσε, 89′, 90+3′ Κάστρο – 68′ Σανδραβέλης)
Απόλλων Λάρισας – ΟΦ Ιεράπετρας 1-1 (11′ Μόρας – 78′ Αποστολίδης)
Δόξα Δράμας – Τρίκαλα 1-0 (2′ Αγγελόπουλος)
Εργοτέλης – Χανιά 0-1 (90’+2′ Δημητριάδης)
Καραϊσκάκης – Παναχαϊκή 0-0
Ξάνθη – Λεβαδειακός 1-0 (45’+1′ Έμπερτ)

Ιωνικός – Διαγόρας 3-1

Συναρπαστικό ματς στη Νεάπολη, με τον Ιωνικό να επικρατεί με 3-1 του Διαγόρα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 41’ με τον Νιάσε, οι Ροδίτες ισοφάρισαν στο 68’ με μακρινό σουτ του Σανδραβέλη και τελικά οι Νικαιώτες έφτασαν στη νίκη με δύο γκολ του Κάστρο. Αρχικά στο 89’ και στη συνέχεια στο 93’ με πέναλτι.

Ιωνικός: Αναγνωστόπουλος, Μουστάκης, Ομάρ, Κοτσώνης, Φαζός, Γκοτσούλιας, Νιάσε, Ρόλε, Πλατέλλας, Βλαχομήτρος, Κάστρο

Διαγόρας: Τσέλιος, Σανδραβέλης, Ρουγκάλας, Μανωλάκης, Μασούρας, Αθανασίου, Λινάρδος, Κάκκο, Ζουνιορ, Σμυρλής, Κονέ

Απόλλων Λάρισας – ΟΦ Ιεράπετρας 1-1

Στην ισοπαλία με 1-1 έμειναν Απόλλων Λάρισας και ΟΦ Ιεράπετρας. Για τους γηπεδούχους άνοιξε το σκορ ο Μόρας, για να ισοφαρίσει στο 78’ ο Αποστολίδης.

Απόλλων Λάρισας: Γλύκος, Γκόλιας, Καρίκι, Μόρας, Σκούπρα, Χατζής, Ντα Κάμπο, Μπάμπης, Λίταινας, Γιάκος, Αθανασιάδης

ΟΦ Ιεράπετρας: Αθανασόπουλος, Πριόνας, Μασουέρο, Χατζητερζόγλου, Χιντζίδης, Φουάσης, Βογιατζής, Γκίνι, Φρέτας, Κούστα, Κόστα

Δόξα Δράμας – Τρίκαλα 1-0

Με γκολ του Αγγελόπουλου στο 2ο λεπτό, η Δόξα Δράμας νίκησε 1-0 τα Τρίκαλα, παίρνοντας σημαντική βαθμολογική ανάσα.

Δόξα Δράμας: Στεφανάκος, Μπολάκης, Παπαργυρίου (86′ Παρασκευάς), Αγγελόπουλος (46′ Μαυριάς), Κουκόλης (23′ λ. τρ. Νιμπά), Μαρινάκης, Βάντερσον (86′ Φυτόπουλος), Άντερσον, Μπαράνκο (66′ Μενσά), Χάμοντ, Κουτσιανικούλης

Τρίκαλα: Γιακουμής, Ριζογιάννης, Πιαστόπουλος (90′ Λίτσιος), Σουλιώτης, Σκόνδρας (67′ Καρουγκάλ), Ευθυμίου, Παπαγεωργίου (90′ Ζώγκος), Πέλκας (46′ Σταματής), Κεχαγιάς, Ελευθεριάδης (82′ Στεφανίδης), Νιάρος

Εργοτέλης – Χανιά 0-1

Διπλό των Χανίων επί του Εργοτέλη με 0-1 στο Κρητικό ντέρμπι, με γκολ του Δημητριάδη στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων. Αυτή η ήττα του Εργοτέλη, τον φέρνει συγκάτοικο στην πρώτη θέση με τον Ιωνικό.

Εργοτέλης: Κατσιμήτρος, Κατσούρρι, Ποζατζίδης (80′ Αλεξάκης), Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Πέιος, Αμπντουλαχί (55′ Τσέλιος), Μπουτσάκης (80′ Σερβιλάκης), Μανουσάκης, Κωστανάσιος (75′ Πατρινός), Κόνραντ (55′ Μπουρσέλης)

Χανιά: Κουτζαβασίλης, Ρέντζας (46′ Αναστασόπουλος), Γρομητσάρης, Ανδρέου, Καμαρά, Πλέγας (65′ Δημητριάδης), Παναγιωτούδης (89′ Γκίνο), Κάρλος, Βασιλόγιαννης (89′ Σουντουρά), Βρεττός (57′ Μασένα), Διαμαντόπουλος

Στο «μηδέν» έμειναν Καραϊσκάκης και Παναχαϊκη.

Καραϊσκάκης Άρτας: Χουάντερσον, Παπανίκου, Μπεκατώρος, Θεολόγου, Χατζηδίμπας, Λόβριτς, Δερμιτζάκης, Ναζίμ, Βανκεβάι, Μαραθωνίτης, Δούμτσιος

Παναχαϊκή: Κολοβούρης, Σταμόπουλος, Μαρκοπουλιώτης, Πλιάτσικας, Πατάπης, Μουστακόπουλος, Τσερούτι, Μπρους, Ανάκογλου, Μπάτροβιτς, Αραβίδης

Ξάνθη – Λεβαδειακός 1-0

Νίκη με 1-0 πήρε η Ξάνθη επί του Λεβαδειακού, με πέναλτι του Έμπερτ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Έτσι, είναι στην 4η θέση με 26 βαθμούς, μαζί με τον Διαγόρα.

Ξάνθη: Ίτσο, Τζούρμαν, Τ. Παπάζογλου, Κέβιν, Πέτροβιτς, Δημούτσος, Σιατραβάνης, Θυμιάνης, Τάτος, Σχρόιγεν, Έμπερτ

Λεβαδειακός: Στογιάνοβιτς, Δημόπουλος, Τζημόπουλος, Μύγας, Παναγιώτου, Καραχάλιος, Νίκας, Μεχία, Κονέ, Πολέτο, Μπιανκόνι