Super League 2: Πήρε το ντέρμπι “αιωνίων” ο Παναθηναϊκός Β’

Ο Παναθηναϊκός με τέρμα του Φουρτάδο στο τέλος, έφυγε με τη νίκη από το Ρέντη επί του Ολυμπιακού

Ο Παναθηναϊκός Β΄ επικράτησε με 0-1 του Ολυμπιακού Β΄ στο Ρέντη, στο ντέρμπι των «μικρών» για την 5η αγωνιστική των playouts της Super League 2.

Οι «πράσινοι» με τη νίκη τους έκαναν σημαντικό βήμα παραμονής στην κατηγορία, ενώ οι «ερυθρόλευκοι» έμειναν στην τελευταία θέση των play out του Β΄ ομίλου και έχουν πολύ δύσκολο έργο τις τελευταίες πέντε αγωνιστικές.

Σε ένα κακό ποιοτικά ματς, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την μεγαλύτερη ευκαιρία για να σκοράρουν στο 67ο λεπτό με τον Μπα, αλλά το σουτ του μέσα από την μικρή περιοχή, πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ξενόπουλου.

Ενώ όλα έδειχναν ότι το ματς θα έληγε ισόπαλο, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να σκοράρουν λίγο πριν τη λήξη του αγώνα και συγκεκριμένα στο 87’. Ο Αθανασακόπουλος εκτέλεσε το κόρνερ από αριστερά, ο Φουρτάδο πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, πέτυχε το έβδομο γκολ του τη φετινή σεζόν και διαμόρφωσε το τελικό 0-1.

Ολυμπιακός Β’: Παπαδούδης, Μπα, Μπιανκόν, Σγουρός, Τσέλιος (46’ Ιμπαγάσα), Κουτσίδης, Κεραμίδας (68’ Αποστολόπουλος), Μαρίνος (68’ Καράκουτης), Σαπουντζής (75’ Κατσουλίδης), Πινακάς, Αργυρίου.

Παναθηναϊκός Β’: Ξενόπουλος, Προδρομίτης (59’ Καραμπάς), Σιδεράς, Φικάι, Λάμψιας (68’ Τουρκοχωρίτης), Φρόκου (68’ Κρυπαράκος), Αθανασακόπουλος, Κάτρης, Φουρτάδο, Νταμπίζας, Σαρδέλης (59’ Κυριόπουλος)

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, τις ελπίδες της για παραμονή στην κατηγορία αναπτέρωσε και η Παναχαϊκή, που νίκησε 1-0 στην Πάτρα το Αιγάλεω και «ξεκόλλησε» από την τελευταία θέση της κατάταξης, ενώ, παράλληλα, έβαλε σε μπελάδες το «Σίτι». Η μοναδική ομάδα που δείχνει ασφαλής είναι ο Διαγόρας, ο οποίος επικράτησε 1-0 του Γιούχτα στη Ρόδο και αποσπάστηκε στην πρώτη θέση.