Super League: Έφυγε με το διπλό από την Τρίπολη ο Ατρόμητος

Την πρώτη φετινή του νίκη πανηγύρισε στην Τρίπολη ο Ατρόμητος

O Ατρόμητος επικράτησε με 1-2 του Αστέρα στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης», για την 4η αγωνιστική της Super League.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Καρλίτος (μία ασίστ κι ένα γκολ στο 23’). Ο Μανσούρ (6’) είχε ανοίξει το σκορ για τους φιλοξενούμενους, μείωσε με πέναλτι στο 42’ ο Χουλιάν Μπαρτόλο για τους γηπεδούχους.

Οι Αρκάδες είχαν υπηρεσιακό προπονητή τον Στάικο Βεργέτη στον πάγκο τους, με τον Κλοντ Μακελελέ να αναλαμβάνει τα ηνία της ομάδας και να αλλάξει την κατάσταση. Ο Γάλλος τεχνικός παρακολούθησε τον αγώνα από τις εξέδρες.

Οι Περιστεριώτες πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα, ενώ ο Αστέρας γνώρισε τη δεύτερη ήττα του σε ισάριθμα ματς στην Τρίπολη.

Οι Περιστεριώτες ευτύχησαν να προηγηθούν νωρίς. Από εκτέλεση φάουλ του Καρλίτος, με καρφωτή κεφαλιά ο 31χρονος Βραζιλιάνος στόπερ Μανσούρ νίκησε τον Νίκο Παπαδόπουλο για το 0-1 στο 6ο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να απειλούν, με τον Καρλίτος να αστοχεί στο 18’. Πέντε λεπτά αργότερα, εκμεταλλεύτηκε το ολέθριο λάθος του τερματοφύλακα των Αρκάδων για να κάνει σε κενή εστία του 0-2.

Το μακρινό σουτ του Φεντερίκο Άλβαρες στο 29’ δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Λευτέρη Χουτεσιώτη, αλλά ήταν η πρώτη αντίδραση των γηπεδούχων.

Αθανασίου (33’) και Καρλίτος (35’) έχασαν ευκαιρίες για να ανεβάσουν κι άλλο το σκορ για την ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία.

Και το πλήρωσε, καθώς ο Αστέρας μείωσε λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους. Ο Κίνι πάτησε τον Χουλιάν Παλάσιος εντός περιοχής, με τον Παναγιώτη-Ραφαήλ Τσιάρα να υποδεικνύει την εσχάτη των ποινών και τον Μπαρτόλο να μειώνει σε 1-2.

Έχοντς πάρει ψυχολογία, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος. Ωστόσο, ο Χουτεσιώτης νίκησε τόσο τον Παλάσιος (47’), όσο και τον Άλβαρες (50’).

Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε, με τον Ατρόμητο να κρατάει σχετικά άνετα τους τρεις βαθμούς. Εξαίρεση ένα δυνατό σουτ του Νίκου Καλτσά στο 80’ που έδιωξε σε κόρνερ ο Χουτεσιώτης, με τους Περιστεριώτες να κρατούν εν τέλει το υπέρ τους αποτέλεσμα, πανηγυρίζοντας το πρώτο φετινό «τρίποντο».

Κίτρινες: Ντελί – Μίχορλ, Χουτεσιώτης, Φαν Βέερτ, Βρακάς, Κίνι.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Στάικος Βεργέτης): Παπαδόπουλος, Τριανταφυλλόπουλος, Ντελί, Γκαρσία (78’ Ζουγλής), Άλβαρες, Αλάγκμπε (46’ Τζανδάρης), Μουνιόθ, Παλάσιος, Μπαρτόλο (72’ Τζίμας), Άνταμ (60’ Καλτσάς), Κρέσπι.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Πάμπλο Γκαρσία): Χουτεσιώτης, Αθανασίου, Γκονζάλες (82’ Καλοσκάμης), Ουάρντα, Μίχορλ (58’ Τσιγγάρας), Καρλίτος (69’ Φαν Βέερτ), Κίνι, Ουεντραόγκο, Μπρόρσον, Μπακού (82’ Βρακάς), Μανσούρ.