Για ένα ακόμη βήμα προς το αήττητο ο Ολυμπιακός

Με στόχο ακόμη μια νίκη επί του ΠΑΟΚ, ο Ολυμπιακός υποδέχεται τον “δικέφαλο του βορρά” στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης” για την 8η αγωνιστική των πλέι οφ της Σούπερ Λιγκ.

Για την 8η αγωνιστική των πλέι οφ της Σούπερ Λιγκ, ο Ολυμπιακός υποδέχεται στις 21:45 τον ΠΑΟΚ.

Οι “ερυθρόλευκοι” που τη φετινή περίοδο στο πρωτάθλημα μετρούν 2 νίκες και 1 ισοπαλία επί του ΠΑΟΚ (και ακόμη μία νίκη και μια ήττα-μοναδική τους στη σεζόν στην Ελλάδα, στο Κύπελλο), θέλουν να διατηρήσουν το αήττητο και να φτάσουν έτσι ως το τέλος της κούρσας.

Οι “ερυθρόλευκοι” μέχρι στιγμής έχουν ένα αήττητο 43 αγώνων και θέλουν να φτάσουν το ρεκόρ της ομάδας του Λάκη Πετρόπουλου, από την περίοδο 1972-1974 με 58 ματς χωρίς να γνωρίσουν την ήττα.

Αν ο Ολυμπιακός ολοκληρώσει το πρωτάθλημα αήττητος, θα είναι η έβδομη φορά που θα το κάνει, αλλά πρώτη από καταβολής Α’ εθνικής (1959-60), κάτι που σε αυτό το διάστημα έχουν κάνει ο Παναθηναϊκός και ο ΠΑΟΚ.

Στο αγωνιστικό, επιστρέφουν οι βασικοί παίκτες που πήραν ανάσες στο προηγούμενο παιχνίδι με τον Άρη. Ο Σα θα είναι κάτω από τα δοκάρια, Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Μπα, Τσιμίκας στην άμυνα, Γκιλιέρμε, Καμαρά, Μπουχαλάκης στο κέντρο και οι Βαλμπουενά και Μασούρας πίσω από τον Ελ Αραμπί.

Αναλυτικά η αποστολή: Σα, Αλέν, Τζολάκης, Ελαμπντελαουί, Τοροσίδης, Μπα, Σισέ, Σεμέδο, Παπαδόπουλος, Γκασπάρ, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Καφού, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Ραντζέλοβιτς, Μασούρας, Φορτούνης, Μπρούνο, Λοβέρα, Βαλμπουενά, Χασάν, Ελ Αραμπί.