Super League: Η εντυπωσιακή ΑΕΚ διέλυσε τον Παναιτωλικό

Η εξαιρετική ΑΕΚ νίκησε εύκολα τον Παναιτωλικό και πήγε στον -1 από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό.

Η ΑΕΚ με την ψυχολογία στα ύψη, μετά την νίκη στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό. επικράτησε με 4-1 του Παναιτωλικού στην «Αγιά Σοφιά-OPAP Arena», παρουσιάζοντας κατά διαστήματα εκπληκτικό ποδόσφαιρο.

Οι Αραούχο (13΄), Γκαρσία (35΄), Πινέδα (51΄) και ‘Αμραμπατ (55΄) σημείωσαν τα γκολ των νικητών, ενώ είχε μειώσει σε 2-1 ο Πέδρο με πέναλτι για τους φιλοξενούμενους.

Η Ένωση πήρε κεφάλι στο σκορ με το τέρμα του Σέρχιο Αραούχο στο 13ο λεπτό. Ο Χατζισαφί έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, ο Χατζηθεοδωρίδης έδιωξε εκεί που Αραούχο με σουτ στην κίνηση έδωσε το προβάδισμα στην γηπεδούχο.

Οι κιτρινόμαυροι διπλασίασαν τα τέρματα τους με την κεφαλιά του Λιβάϊ Γκαρσία στο 35ο λεπτό. Ο αριστερό μπακ της ΑΕΚ γύρισε την μπάλα στην περιοχή, ο Γκαρσία πήδηξε πιο ψηλά από όλους και έγραψε το 2-0.

Ο Παναιτωλικός το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει το σκορ στο 39ο λεπτό. Ο Χουχουμής γύρισε την μπάλα στην περιοχή, μπάλα βρήκε στο χέρι του Ρότα και ο διαιτητής υπέδειξε την άσπρη βούλα. Ο Ζοάο Πέδρο ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αθανασιάδη.

Στο 51ο λεπτό, η ΑΕΚ βρήκε δίχτυα με τον Ορμπελίν Πινέδα. Ο Άμραμπατ έκανε την σέντρα από τα δεξιά και ο Πινέδα με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το κερασάκι στην τούρτα της επικράτησης των κιτρινόμαυρων έβαλε ο Άμραμπατ στο 55ο λεπτό με ωραίο σουτ μετά την πάσα του Λιβάϊ Γκαρσία.

Σκόρερς: 13′ Αραούχο, 35′ Γκαρσία, 51′ Πινέδα, 56′ Άμραμπατ – 39′ Ζοάο Πέδρο

Κίτρινες: Λιάβας, Πέδρο, Χατζηθεοδωρίδης, Σενγέλια

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Γιόνσον, ‘Αμραμπατ (72΄ Φερνάντες), Πινέδα (72΄ Τσούμπερ), Γκαρσία (72΄ Φαν Βέερτ), Αραούχο (73΄ Μάνταλος)

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Αποστολάκης (19΄λ.τρ. Λιάβας), Λάρσον, Μλάντεν, Χατζηθεοδωρίδης (73΄ Μόρσεϊ), Μάρτενσον, Χουχούμης, Ντίαζ (73΄ Μπουζούκης), Ξενιτίδης (64΄ Σενγκέλια), Κολοβός (64΄ Μάλης), Πέδρο.