Super League: Ήττα για τη Λαμία, το βλέμμα στη Γάνδη ο ΠΑΟΚ

O ΠΑΟΚ πέρασε από τη Λαμία και πλέον ρίχνει το βάρος του στο παιχνίδι με τη Γάνδη

Η Λαμία ηττήθηκε με 0-2 από τον ΠΑΟΚ στο Αθανάσιος Διάκος, στα πλαίσια της 26ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ 1.

Τα γκολ του “Δικεφαλου του Βορρά” πέτυχαν ο Ζαμπά και ο Μιχαηλίδης.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης διατήρησε το αήττητό του εντός συνόρων το τελευταίο τετράμηνο καταφέρνοντας να μειώσει στους 12 βαθμούς τη διαφορά από την κορυφή. Πλέον η ομάδα του Λουτσέσκου ετοιμάζεται για την πρώτη αναμέτρηση με τη Γάνδη για τους «16» του Conference League.

Από την άλλη, με το “αριστερό” ήταν το ντεμπούτο του Φέστα για την ομάδα της Φθιώτιδας που παρέμεινε στους 18β και στην προτελευταία θέση.

Πολύ δυνατή ήταν η βροχή στη Λαμία και πολύ βαρύ ο αγωνιστικός χώρος του γηπέδου, με τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών να είναι δύσκολες.

Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι ήρθε στο 20ο λεπτό με ένα άστοχο σουτ του Σοάρες.

Οι «ασπρόμαυροι» κατάφεραν, όμως, να ανοίξουν το σκορ στο 37’, με τον Ζαμπά έπειτα από υποδειγματική αντεπίθεση. Ο Φερέιρα Σίντκλεϊ έφυγε από δεξιά, βρήκε τον Στέφαν Σβαμπ κι ο Αυστριακός τον Βραζιλιάνο εξτρέμ που πλάσαρε τον Θανάση Γκαραβέλη για το 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο και στο 52ο λεπτό ο Μουργκ εκτέλεσε το φάουλ, πήρε την κεφαλιά ο Μιχαηλίδης και διπλασίασε τα τέρματα του ΠΑΟΚ (0-2).

Στη συνέχεια δυο χαμένες ευκαιρίες είχαν οι δυο ομάδες. Στο 55ο λεπτό ο Ζάμπα έχασε τετ-α-τετ και στο 66ο λεπτό ο Ελευθεριάδης έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι.

Το σκορ παρέμεινε με το 0-2 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Κίτρινες: Νούνιες – Μιχαηλίδης, Ελ Καντουρί, Πασχαλάκης.

Λαμία (Φέστα): Γκαραβέλης, Σαραμαντάς, Αντέτζο, Λούκας, Προβυδάκης, Μπεχαράνο (81’ Μαζουλουξής), Νούνιες, Ταϊρόν (54’ Μπανγκουρά), Ελευθεριάδης (68’ Τσούκαλος), Μανούσος, Καραμάνος (81’ Βέλλιος).

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Σάστρε, Ινγκασον (69’ Μιχάι), Μιχαηλίδης, Σίντκλεϊ (46’ Βιεϊρίνια), Σβαμπ, Σοάρες (76’ Κούρτιτς), Ελ Καντουρί, Μουργκ (69’ Α. Ζίβκοβιτς), Ζαμπά, Τσόλακ (81’ Ακπομ).