Super League: Ήττα η Λαμία, έβαλε «φωτιά» ο Απόλλων Σμύρνης

«Φωτιά» στη μάχη της παραμονής έβαλε ο Απόλλων Σμύρνης, μετά τη νίκη που σημείωσε στη Λαμία

Η Λαμία ηττήθηκε με 1-2 στην έδρα της από τον Απόλλωνα Σμύρνης, στα πλαίσια της 24ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Σούπερ λιγκ 1.

H “Ελαφρά ταξιαρχία” προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο με 0-1 με το γκολ του Ιωαννίδη, δημιουργώντας παρά πολλές καλές ευκαιρίες. Στο δεύτερο μέρος σημείωσε και δεύτερο τέρμα με τον Παμλίδη και το μόνο που κατάφερε η ομάδα της Φθιώτιδας ήταν να μειώσει με πέναλτι ο Μανούσος για το τελικό 1-2.

Δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα και πρώτη εκτός έδρας, μετά από 4 μήνες και συγκεκριμένα από τις 23/10 και το 1-0 επί του ΠΑΣ στη Ριζούπολη, πέτυχε σήμερα (20/02) η ομάδα το Φέστα. Για τους Φθιώτες αυτή ήταν η 4η συνεχόμενη ήττα τους και 13η συνολικά στο πρωτάθλημα.

Πλέον, ο ουραγός Απόλλων συνεχίζει να ελπίζει στο θαύμα της παραμονής, καθώς μείωσε στο -5 από την 12η της βαθμολογίας, Λαμία (18β.), έναν περισσότερο από τον 13ο Ατρόμητο(17β).

Στο 3ο λεπτό μεγάλη ευκαιρία είχε ο Απόλλωνας Σμύρνης με τον Μαρτίνες να στέλνει την μπάλα στα πόδια του Γκαραβέλη.

Ο Γκέντσογλου στο 12ο λεπτό έκανε ένα πολύ καλό σουτ, το οποίο κατέληξε άουτ και στη συνέχεια από πάσα του ίδιου ο Αντέτζο έκανε μια καλή κεφαλιά που πέρασε επίσης άουτ.

Το επόμενο δεκαπεντάλεπτο του αγώνα, ο Απόλλωνας δεν σταμάτησε να απειλεί την εστία της Λαμίας, ώσπου στο 29ο λεπτό ο Ιωαννίδης από πάσα του Ντεντάκη και με ωραία κεφαλιά έκανε το 0-1.

Πολύ δυνατά μπήκε και στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλωνας, όπου στο 53ο λεπτό έκανε το 0-2 με τον Παμλίδη, με ωραίο διαγώνιο σουτ..

Η Λαμία έχασε διπλή ευκαιρία να αλλάξει το σκορ. Ο Κότσαρης όμως «είπε» ισάριθμες φορές «όχι» στα σουτ των Μπεχαράνο και Αραμπούλι, κρατώντας ανέπαφη την εστία του.

Ο διαιτητής έδωσε κόκκινη κάρτα στον Ντεντάκη για σκληρό μαρκάρισμα στον Ρόμανιτς την οποία πήρε πίσω μετά τον έλεγχο στο VAR.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν στη συνέχεια, έχασαν σπουδαία ευκαιρία στο 80΄ με τον Τσούκαλο, ο οποίος εντελώς αμαρκάριστος δεν έπιασε σωστά την κεφαλιά, ενώ τρία λεπτά μετά ο Μανούσος με γυριστή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ σε μία ακόμη πολύ καλή στιγμή για την ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου.

Το «θρίλερ» συνεχίστηκε μέχρι το τέλος με την Λαμία να κερδίζει πέναλτι στο 90΄, σε σπρώξιμο του Μανούσου στην περιοχή, με τον έμπειρο επιθετικό να μειώνει στο 90΄+2 σε 1-2.

Κίτρινες: Μανούσος – Γιαννιώτας, Τσίμπσαχ, Ντομίνγκες, Βιτλής

Κόκκινες: 69΄ Ντεντάκης

ΛΑΜΙΑ (Γρηγορίου): Γκαραβέλης, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Προβυδάκης, Σαραμαντάς, Μπεχαράνο (87΄ Τζανδάρης), Γκέντσογλου (71΄ Βέλλιος), Μπανγκουρά (46΄ Τιρόνε), Νούνιες (46΄ Μανούσος), Ρόμανιτς, Αραμπούλι (62΄ Τσούκαλος)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Φέστα): Κότσαρης, Ντεντάκης, Βιτλής, Ντομίνγκες, Σλίβκα, Ρόγκνε, Μαρτίνες (72΄ Παπαγεωργίου), Τσίμπσαχ (46΄ Φάμπρι), Παμλίδης (86΄ Ράιλι), Γιαννιώτας (64΄ Τσιλούλης), Ιωαννίδης (87΄ Εμπακόγκου)