Super League: «Λευκή» ισοπαλία για Κηφισιά και ΟΦΗ

Μοιράστηκαν τους βαθμούς Κηφισιά και ΟΦΗ

Η Κηφισιά αναδείχθηκε ισόπαλη 0-0 με τον ΟΦΗ στo «Αθανάσιος Διάκος», για την 8η αγωνιστική της Super League 1.

H ομάδα του Γιάννη Αναστασίου έμεινε με 10 παίκτες από το 36ο λεπτό, όταν αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Τζακ Ιπαλίμπο. Πέναλτι με τον Φελίπε στο 88΄ είχε χαμένο η κρητική ομάδα.

Ο ΟΦΗ ήταν ο πρώτος που δημιούργησε σημαντική ευκαιρία, όταν στο 13ο λεπτό ο Ντίκο να πασάρει στον Φελίπε, ο οποίος με πλασέ προσπάθησε ν’ ανοίξει το σκορ, αλλά η μπάλα κατέληξε δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του Αναγνωστόπουλου.

Επτά λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 20΄, η Κηφισιά είδε τον Οζέγκοβιτς να τροφοδοτεί τον Σάντος. Το πλασέ του τελευταίου, όμως δεν είχε… τύχη, αφού ο Μπάουμαν έπεσε στην αριστερή γωνία διώχνοντας σε κόρνερ.

Η δεύτερη καλή ευκαιρία του ΟΦΗ ήρθε στο 29ο λεπτό. Ο Αμπάντα έβγαλε τη σέντρα από τ’ αριστερά, αλλά η μπάλα μετά την κεφαλιά του Ντίκο βγήκε εκτός μετά από απόκρουση του τερματοφύλακα της Κηφισιάς.

Οι γηπεδούχοι, όμως έμειναν με 10 παίκτες, όταν στο 36ο λεπτό, ο Τζακ Ιπαλίμπο αντίκρυσε την κόκκινη κάρτα, για αντικανονικό σταμάτημα του Λάρσον, αφού τον βρήκε με το πόδι. Ο διαιτητής Χρήστος Βεργέτης του έδειξε απευθείας κόκκινη κάρτα, αλλά μετά από προτροπή του VAR είδε τη φάση και στο μόνιτορ, για να επιβεβαιωθεί η αρχική απόφασή του.

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα των γηπεδούχων, ο ΟΦΗ δεν κατάφερε να βρει δίχτυα, και η ολοκλήρωση του α΄ μέρους βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες (0-0). Η Κηφισιά είχε 5 τελικές και ο ΟΦΗ 4 σε αυτό το α΄ μέρος της αναμέτρησης.

Στο πρώτο δεκάλεπτο του β΄ μέρους δεν σημειώθηκε κάτι σημαντικό στον αγωνιστικό χώρο. Στο 54ο λεπτό, ήταν ο Τοράλ που έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Ντίκο έπιασε τη γυριστή κεφαλιά, με τη μπάλα να φεύγει έξω από το δεξί δοκάρι της εστίας του Αναγνωστόπουλου.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα της Κρήτης αδυνατούσε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα, παρά το γεγονός πως η νεοφώτιστη Κηφισιά έπαιζε με 10 παίκτες.

Στο 86ο λεπτό, ο ΟΦΗ κέρδισε πέναλτι, όταν ο Βούρος πέρασε κάθετη πάσα και ο Μποτία ανέτρεψε τον Λουίς Φελίπε, για να δείξει ο διαιτητής την άσπρη βούλα. Όμως, ο Αναγνωστόπουλος έπεσε σωστά στη δεξιά γωνία του για να αποκρούσει εντυπωσιακά μετά την εκτέλεση από τον Λουίς Φελίπε.

Κίτρινες: Σνάιντερλαν, Μποτία – Ντίκο, Βούρος, Αμπάντα, Καρώ, Φελίπε, Γκλάζερ

Κόκκινες: Ιπαλίμπο (36΄)

ΚΗΦΙΣΙΑ (Γιάννης Αναστασίου): Αναγνωστόπουλος, Μασούρας, Μποτία, Βαφέας, Γκόμπελιτς, Ιπαλίμπο, Σναϊντερλάν (78΄ Παπασάββας), Σάντος (78΄ Τετέϊ), Ιλίεφ (46΄ Λούκα), Μπιφούμα (65΄ Αντερεγκεν), Οζέγκοβιτς (90΄ Αγκμπενιένου)

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μπάουμαν, Βούρος, Λαμπρόπουλος (83΄ Μπάκιτς), Καρώ, Λάρσον, Γκλάζερ, Αμπάντα (60΄ Θοράρινσον), Ντίκο (60΄ Νέιρα), Γκαγιέγος (70΄ Ρέιρα), Φελίπε, Τοράλ (70΄ Μοσκέρα)