Super League: Λύγισε στο τέλος τον Ατρόμητο η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ έκαμψε το εμπόδιο του Ατρόμητου και του εκπληκτικού Γιαννιώτη και συνεχίζει με νίκη το “κυνήγι” του Παναθηναϊκού.

Σε ένα παιχνίδι που άγχωσε τους οπαδούς της, η ΑΕΚ επιβλήθηκε με 1-0 του Ατρόμητου στην «Αγιά Σοφιά-OPAP Arena, που είχε σε εξαιρετική ημέρα τον Γιαννιώτη που έκανε το παν για να κόψει βαθμούς από την Ένωσή.

Το νικητήριο τέρμα για τους γηπεδούχους πέτυχε στο 90+3′ ο Άμραμπατ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

O αγώνας:

Το πρώτο μέρος είχε δύο διαφορετικά σκέλη η ΑΕΚ στο πρώτο εικοσάλεπτο έδειχνε φοβική προσπαθώντας να πάρει τα λιγότερα δυνατά ρίσκα. Μετά το 20ο λεπτό, η ΑΕΚ είχε καλή κυκλοφορία δημιούργησε καλές στιγμές αλλά η καλά οργανωμένη άμυνα του Ατρόμητου δεν έδωσε το χώρο στην Ένωση να βρει κλασικές ευκαιρίες που θα την έβαζαν μπροστά στα αποδυτήρια.

Ο Ατρόμητος απείλησε πρώτος με το σουτ του Κεχρίντα στο 4ο λεπτό που ο Αθανασιάδης μάζεψε με δεύτερη προσπάθεια.

Η ΑΕΚ έκανε αισθητή την παρουσία της δύο λεπτά αργότερα, με το τελείωμα του Λιβάϊ Γκαρσία από θέση τετ α τετ να φεύγει έξω από το δεξί δοκάρι του Γιαννιώτη.

Ο Ατρόμητος βρέθηκε κοντά στο 0-1 με την προβολή του Κιάρτασον στο 12ο λεπτό που έδιωξε με δυσκολία ο Αθανασιάδης.

Στην συνέχεια, η ΑΕΚ έκλεισε τον Ατρόμητο στα καρέ του χωρίς ωστόσο να βρει μία καλή στιγμή έως το 28ο λεπτό που ο Πινέδα έκανε το φαλτσαριστό σουτ που κατέληξε στην αγκαλιά του τερματοφύλακα του Ατρόμητου.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Γκαρσία έκανε μία κεφαλιά που έφυγε άουτ ενώ την ίδια κατάληξη είχε και αυτή του Έρλινγκμαρκ στο 32ο λεπτό.

Η επόμενη απειλή για την εστία της ομάδας του Περιστερίου ήρθε από το κόρνερ του Ελίασον και την κεφαλιά του Γκαρσία που κατέληξε άουτ.

Ο Αραούχο στο 36ο λεπτό βρήκε χώρο έξω από την περιοχή έκανε το πλασέ που δεν βρήκε στόχο.

Το σουτ του Γκατσίνοβιτς στο 41′ δεν ενόχλησε το Γιαννιώτη που μάζεψε με ευκολία.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με την ΑΕΚ να μπαίνει δυναμικά αλλά να μην μπορεί να αξιοποιήσει την ευκαιρίες της, στην συνέχεια τον Ατρόμητο να παίρνει μέτρα στο γήπεδο και να απειλεί την Ένωση, που τελικά βρήκε το γκολ της νίκης από το πέναλτι που κέρδισε ο Μάνταλος από τον Μαυρομάτη και εκτέλεσε εύστοχα ο Άμραμπατ.

Η ΑΕΚ έχασε σημαντική ευκαιρία στο 48′ με τον Πινέδα που συνεργάστηκε με τον Γκαρσία αλλά ο Μεξικάνος νικήθηκε από το τερματοφύλακα του Ατρόμητου και στο επόμενο λεπτό ο Αραούχο.

Ο Κιάρτασον έχασε σημαντική ευκαιρία στο 60ο λεπτό μετά το γύρισμα του Ρομπάιγ και την προβολή του Ισλανδού που δεν βρήκε εστία.

Ο Ρότα ένα λεπτό αργότερα μπήκε στην περιοχή έκανε το σουτ αλλά ο Γιαννιώτης είχε καλή θέση και μπλόκαρε την μπάλα.

Ο εκπληκτικός σήμερα τερματοφύλακας του Ατρόμητου είπε “όχι” στην κεφαλιά του Μουκουντί στο 68ο λεπτό.

Δέκα λεπτά αργότερα, ο Κλωναρίδης έκανε το πλασέ και ανάγκασε τον Αθανασιάδη να πέσει την γωνία του και να παραχωρήσει κόρνερ.

Στο 84′, ο Γκαρσία μπήκε στην περιοχή αλλά το πλασέ του ήταν αδύναμο ενώ την ίδια κατάληξη είχε και αυτό του Αραούχο δύο λεπτά αργότερα.

Η Ένωση βρήκε το γκολ της νίκης με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Νόρντιν Άμραμπατ στο 93ο λεπτό. Ο Μάνταλος πήρε την μπάλα, ο Μαυρομάτης έπεσε πάνω του και παραχώρησε πέναλτι στην Ένωση. Ο Μαροκινός ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε στην απέναντι πλευρά τον κίπερ του Ατρόμητου για το 1-0.

Η ΑΕΚ δεν σταμάτησε εκεί και είχε διπλή ευκαιρία με του Αραούχο να κάνει το πλασέ, τον Γιαννιώτη να διώχνει εκεί που ήταν ο Γκαρσία και με γυριστό έστειλε την μπάλα άουτ.

Σκόρερ: 93′ Άμραμπατ

Κάρτες: 37′ Πινέδα, 47′ Ελίασον – 24′ Ντε Μποκ, 38′ Έρλινγκμαρκ, 82′ Γιαννιώτης, 93′ Μαυρομάτης

ΑΕΚ(Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Βίντα, Μουκουντί, Ρότα, Μοχαμαντί, Σιμάνσκι(62′ Γιόνσον), Γκατσίνοβιτς(70′ Μάνταλος), Πινέδα(82′ Χατζισαφί), Ελίασον(62′ Άμραμπατ), Γκαρσία, Αραούχο

Ατρόμητος(Κόουλμαν): Γιαννιώτης, Χατζηισαίας(62′ Σουάρεθ), Μαυρομάτης, Κεχρίντα, Ντε Μποκ, Γκονζάλες, Έρλινγκμαρκ, Μουνίθ(70′ Κοέν), Κλωναρίδης(79′ Φριντζόνσον), Ρομπάιγ(79′ Ροτάριου), Κιάρτασον(70′ Τζαβίδας)