Super League: Λύγισε τον Άρη η ΑΕΚ στο Βικελίδης

Μεγάλη ανατροπή έκανε η ΑΕΚ στο Βικελίδης επί του Άρη.

Για την 6η αγωνιστική των πλέι οφ η AEK έφυγε με το διπλό από το Κλεάνθης Βικελίδης επί του Άρη, κάνοντας την ανατροπή με 1-2 και έπιασε ξανά την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Μορόν έβαλε σε θέση οδηγού τον Άρη στο 37′ με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει με τον Σιντιμπέ στο 49′ και βρήκε το γκολ της νίκης με τον Άμραμπατ στο 84ο λεπτό.

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 2ο λεπτό με τον Ελίασον να κάνει το διαγώνιο σουτ και τον Χουτεσιώτη να διώχνει σε κόρνερ.

Στο 4ο ο Ζαμόρα έκανε το σουτ με τον Αθανασιάδη να διώχνει εξαιρετικά.

Στο 8′ ο Βίντα έκανε την κεφαλιά με την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του τερματοφύλακα του Άρη.

Στο 18′ το σουτ του Ελίασον δεν βρήκε στόχο.

Ο Άρης έφτασε κοντά στο γκολ στο 23′ με τον Μορόν να σουτάρει εκτός περιοχής τον Αθανασιάδη να διώχνει και στην συνέχεια ο Μάνου Γκαρσία και τον Παναγίδη να μην μπορούν από κοντά να βρουν εστία.

Στο 28ο λεπτό, ο Τσούμπερ έκανε το σουτ που έδιωξε ο Χουτεσιώτης.

Στο 38′ ο Άρης άνοιξε το σκορ με τον Μορόν να κάνει το σουτ η μπάλα να κόντραρει στον Σιμάνσκι και την μπάλα να περνάει την γραμμή και τον Αθανασιάδη να την διώχνει.

Στο 45′ ο Άμραμπατ βρέθηκε στην περιοχή, έκανε το σουτ αλλά έστειλε την μπάλα ψηλά.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, η ΑΕΚ έφερε το παιχνίδι στα ίσια με τον Σιντιμπέ. Πιο συγκεκριμένα, στο 49′ ο Σιμάνσκι βρήκε τον Πόνσε στην περιοχή αυτός έκανε το πλασέ και ο Σιντιμπέ που ακολουθούσε έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Επτά λεπτά αργότερα, ο Χουτεσιώτης έκανε εξαιρετική επέμβαση στην κεφαλιά του Σιμάνσκι ενώ ο Βίντα στο 58′ έστειλε την μπάλα στα χέρια του Έλληνα κίπερ.

Ο τερματοφύλακας του Άρη σταμάτησε και το σουτ του Άμραμπατ στο 61′.

Στο 65′ είχε ακυρωθέν γκολ από τον Άμραμπατ σε επιθετικό φάουλ του Πόνσε στον Χουτεσιώτη.

Ενώ και ο Τσούμπερ στο 66′, ο Ελίασον στο 72′ και ο Αραούχο στο 78′ δεν μπόρεσαν να σκοράρουν.

Στο 84′ ήρθε το γκολ την νίκη για την ΑΕΚ. Ο Λιουμπισιτς βρέθηκε στην περιοχή, έσπασε την μπάλα στο Άμραμπατ και ο Μαροκινός έστειλε την μπάλα στο “Γ” της εστίας του Άρη.