Super League: Με ανατροπή νίκησε ο Βόλος τον Ατρόμητο

Έφυγε νικητής από το Περιστέρι ο Βόλος, νικώντας τον Ατρόμητο

Ο Βόλος επικράτησε 1-2 του Ατρομήτου στο Περιστέρι, για την 7η αγωνιστική της Super League.

Οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί στο 41΄, χάρη στο τέρμα του Γιουμπιτάνα, αλλά στη συνέχεια έμειναν με δέκα οι Περιστεριώτες με την αποβολή του Μπρόνσον.

Στο β΄ μέρος, οι φιλοξενούμενοι με δύο τέρματα σε δύο λεπτά πέτυχαν την ανατροπή με το τέρμα του Γκλάβτσιτς (66′) και του Κόσζτα (68΄) του Βόλου. Στο 76΄ έμεινε και ο Βόλος με 10 παίκτες, όταν ο Γκλάβτσιτς είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στο 16ο λεπτό, ένα σκληρό μαρκάρισμα του Ασεχνούν στον Μανσούρ είχε ως αποτέλεσμα να δει την κίτρινη κάρτα ο πρώτος. Αν και ο διαιτητής VAR κάλεσε τον Σιδηρόπουλο για να αναβαθμίσει σε κόκκινη το μαρκάρισμα του Ασεχνούν στον Μανσούρ, ο Έλληνας ρέφερι κράτησε την αρχική του απόφαση.

Ο Ατρόμητος είχε στο 21ο λεπτό την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του με τον Γιουμπιτάνα να στρώνει στον Φαν Βέερτ. Ο Ολλανδός από το ύψος του πέναλτι πήρε το σουτ, με την μπάλα να καταλήγει δίπλα από το δοκάρι του Κόβακς.

Στο 33ο λεπτό, ο Βόλος είχε την πρώτη τελική, όταν ο Καλογερόπουλος έπιασε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση πλαγίου, όμως η μπάλα κατέληξε δίπλα από την εστία του Χουτεσιώτη.

Στο 41′ η ομάδα του Περιστερίου κατάφερε να βρει δίχτυα, για το 1-0, με τον Ντένζελ Γιουμπιτάνα να γίνεται αποδέκτης της μπάλας από ασίστ του Τσιγγάρα και με το αριστερό να νικά τον τερματοφύλακα του Βόλου.

Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 45+6, ο διαιτητής έδειξε την κόκκινη κάρτα στον Μπρόνσον, καθώς πήγε με τις τάπες στο γόνατο σε παίκτη του Βόλου (υπήρξε και εξέταση του VAR).

Στο δεύτερο μέρος, ο Βόλος απάντησε με δύο γκολ μέσα σε δύο λεπτά, κάνοντας την ανατροπή. Στο 66′ ο Γκλάβτσιτς, νίκησε τον Χουτεσιώτη και έκανε το 1-1 και στο 68ο λεπτό, ο Κόσζτα, μετά από σέντρα του Κόμπα, διαμόρφωσε το 1-2.

Ο Ατρόμητος βγήκε μπροστά για να πετύχει την ισοφάριση. Στο 75′ ο Καρλίτος, είδε την μπάλα να χτυπά στο εξωτερικό μέρος του δοκαριού και να καταλήγει άουτ.

Στο 76΄ έμεινε και ο Βόλος με 10 παίκτες, καθώς ο Γκλάβτσιτς είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα για άτσαλο μαρκάρισμα στον Αθανασίου.

Μέχρι το τέλος πίεσε ο Ατρόμητος για την ισοφάριση, αλλά δεν άλλαξε κάτι, με το 1-2 να είναι το τελικό σκορ.

Κίτρινες: Μανσούρ – Μύγας, Ασεχνουν, Μεντιέτα, Γκλάβτσιτς, Φεράρι

Κόκκινες: Φραντς (45+6΄) – Γκλάβτσιτς (76΄ δεύτερη κίτρινη)

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Πάμπλο Γκαρσία): Χουτεσιώτης, Κίνι, Μπρόνσον, Μανσούρ, Αθανασίου, Ουεντραγκάο (85΄ Σταυρόπουλος), Τσιγγάρας (77΄ Μιχορλ), Μπάκου (77΄ Γκονθάλεθ), Γιουμπιτάνα (46΄ Τσακμάκης), Ουάρντα, Φαν Βέερτ (66΄ Καρλίτος)

ΒΟΛΟΣ (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Κόβακς, Μίγας (46΄ Σούντγκρεν), Κορρέα, Καλογερόπουλος, Φεράρι, Γκλάβτσιτς, Μπερναντού (54΄ Τσοκάνης), Κόμπα (85΄ Μίλετιτς), Μεντιέτα (88΄ Βιγιαφάνες), Ασεχνούν (54΄ Άλτμαν), Κόσζτα