Super League: Μεγάλη νίκη του ΟΦΗ κόντρα στη Λαμία

Ο ΟΦΗ πέτυχε την ανατροπή και με “4άρα” επικράτησε της Λαμίας

Ο ΟΦΗ νίκησε με 4-1 τη Λαμία στο Γεντί Κουλέ, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των playouts της Super League.

Τα τέρματα των νικητών σημείωσαν οι Ντίκο (42΄), Μεγιάδο (45΄) και Τοράλ (78΄, 81΄), ενώ για τη Λαμία σκόραρε ο Μαρτίνεθ στο 21΄.

Ο ΟΦΗ μπήκε δυναμικά στην αρχή της αναμέτρησης, έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Πίεσε στα πρώτα λεπτά, αλλά το γκολ ήρθε από την ομάδα της Λαμίας στο 21ο λεπτό του αγώνα. Μετά από εκτέλεση φάουλ ο Μαρτίνεθ με ένα ωραίο πλασέ έκανε το 0-1.

Ο ΟΦΗ λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου έκανε την ανατροπή και οι δυο ομάδες πέρασαν στα αποδυτήρια με σκορ 2-1. Στο 42ο λεπτό με δυνατό σουτ του Ντίκο και στο 45ο λεπτό ο Μεγιάδο έκανε το σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα βρήκε στον Ντε Βινσέντι, άλλαξε πορεία και αιφνιδίασε τον Γκαραβέλη.

Πολύ καλή στιγμή είχε η Λαμία στο 64ο λεπτό με τον Βέργο να κάνει ένα πολύ ωραίο σουτ, αλλά ο Μανδάς απέκρουσε.

Ο ΟΦΗ στο 70ο λεπτό με τον Ντίκο επιχείρησε το σουτ, με τον τερματοφύλακα της Λαμίας ν’ αποκρούει σε κόρνερ.

Ο ΟΦΗ πέτυχε και τρίτο γκολ στο 77ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Τοράλ να παίρνει από τον Λάρσον και να νικάει τον Γκαραβέλη και ο ίδιος πέντε λεπτά αργότερα έκανε το 4-1 υπέρ του ΟΦΗ.

Η Λαμία είχε δοκάρι στις καθυστερήσεις του αγώνα με τον Τόσιτς.

Κίτρινες: Νέιρα, Βούρος, Μεγιάδο, Διαμαντής, Φελίπε – Ντε Βινσέντι, Σαραμαντάς

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Mανδάς, Βούρος, Διαμαντής, Πασαλίδης (85΄ Γιοχού), Λάρσον, Τοράρισον, Ντιουσέ (68΄ Τοράλ), Μεγιάδο, Μπάκιτς (79΄ Περέα), Νέιρα (68΄ Φελίπε), Ντίκο (79΄ Μοσκέρα)

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Γκαραβέλης, Αμπάνγτα (63΄ Σαραμαντάς), Κ. Παπαδόπουλος, Τζανετόπουλος, Σιμόν, Μαρτίνεθ, Τζανδάρης (63΄ Μπεχαράνο), Νούνιες, Ντε Βινσέντι (63΄ Μεντίνα), Βέργος (77΄ Μανούσος), Καραμάνος (63΄ Τόσιτς)