Super League: Νίκη «χρυσάφι» ο Ατρόμητος – “Αυτοκτόνησε” ο Απόλλων Σμύρνης

Νίκη που τον έφερε πιο κοντά στην παραμονή πέτυχε ο Ατρόμητος απέναντι στον Απόλλωνα Σμύρνης

Ο Ατρόμητος επικράτησε με 1-0 του Απόλλωνα Σμύρνης στο Περιστέρι, για την 1η αγωνιστική των playouts της Super League 1.

Το νικητήριο τέρμα των Περιστεριωτών πέτυχε ο Κουλούρης στο 90+2′. Νωρίτερα και συγκεκριμένα στο 88′ οι φιλοξενούμενοι αστόχησαν σε πέναλτι, με τον Γιαννιώτη να αποκρούει.

Με αυτό το τρίποντο η ομάδα του Περιστερίου έκαναν σημαντικό βήμα παραμονής (26β), καθώς απομακρύνθηκαν και άλλο από τις επικίνδυνες θέσεις του υποβιβασμού. Από την άλλη η “Ελαφρά Ταξιαρχία” παρέμεινε στην τελευταία θέση με 13β.

Το πρώτο ημίχρονο στο Περιστέρι δεν είχε φάσεις, αντίθετα έγιναν πολλά λάθη εκατέρωθεν, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να πάρουν τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής για να δημιουργήσουν κάποιες επικίνδυνες φάσεις, χωρίς, όμως, να τα καταφέρνουν. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο διάστημα των 45 λεπτών έγιναν 7 τελικές κι από τις δύο ομάδες, αλλά καμία από αυτές δεν πήγε προς την εστία.

Δεν άλλαξε δραματικά η εικόνα του αγώνα στην επανάληψη. Μετά το 60΄ ο Απόλλων Σμύρνης άρχισε να ρισκάρει και να πιέζει περισσότερο τους γηπεδούχους, καθώς ήταν η ομάδα που ήθελε περισσότερο τη νίκη, αλλά δεν ήταν αποτελεσματικός στην τελική προσπάθεια.

Στο 86΄ οι φιλοξενούμενοι είχαν τη μεγάλη ευκαιρία ν΄ ανοίξουν στο σκορ, μετά το χέρι του Καστεγιάνο και το πέναλτι που υπέδειξε ο Πορτογάλος, Κορέια. Η εκτέλεση του Παμλίδη, όμως, ήταν καλή κι ο Γιαννιώτης έπεσε στη δεξιά του γωνία και μπλόκαρε.

Τελικά, στο 90΄+2 ο Κουλούρης βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα, μετά την πάσα του Σπιριντόνοβιτς, χαρίζοντας τη νίκη στους Περιστεριώτες και ταυτόχρονα την οριστική παραμονή στην κατηγορία των μεγάλων.

Κίτρινες: Σάλομον, Καστεγιάνο – Σλίβκα, Άλβες, Βιτλής

Aτρόμητος (Κόλμαν): Γιαννιώτης, Καστεγιάνο, Κιβρακίδης, Μαυρομμάτης, Χατζηισαΐας (64΄ Στρούγγης), Χαρίσης (78΄ Ερλινγκμαρκ, Σάλομον, Ντένιτς (66΄ Ναμπί), Αλιμπέκ (66΄ Κλωναρίδης), Μουνίθ (78΄ Σπιριντόνοβιτς), Κουλούρης

Απόλλων Σμύρνης (Τεννές): Κότσαρης, Ντεντάκης, Βιτλής (82΄ Μπαξεβανίδης), Μπρούνο Άλβες, Ρόγκνε, Ντομίνγκες, Κάστρο, Σλίβκα, Τσίμσπαχ (72΄ Μαρτίνεζ), Ιωαννίδης, Ντάουντα (62΄ Παμλίδης)