Super League: Νίκη «ελπίδας» για τη Λαμία

Τη νίκη πανηγύρισε η Λαμία, επικρατώντας του Άρη

Μετά από 5 μήνες η Λαμία επέστρεψε στις επιτυχίες, νικώντας με 2-1 του Άρη στο «Αθανάσιος Διάκος», σε αναμέτρηση για την 25η αγωνιστική της Super League 1.

Τα γκολ των Σλίβκα (15’) και Βέργου (26’) χάρισαν στην ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου το τρίποντο, ενώ οι φιλοξενούμενοι, το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν με τον Μπράμπετς (44’).

Έτσι, η ομάδα της Φθιώτιδας πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη στη σεζόν και ξεκόλλησε από την τελευταία θέση, ρίχνοντας τον Άρη στην 6η θέση.

Oι Θεσσαλονικείς να μπήκαν πιο ορεξάτα στο ματς, ωστόσο έπειτα από το πρώτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές.

Στο 15’ άνοιξαν και το σκορ, όταν ο Νταβίντ Σιμόν βρήκε ωραία τον Σλίβκα μέσα στην περιοχή και ο Λιθουανός με σουτ νίκησε τον Χουλιάν Κουέστα για το 1-0. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο του Άρη είχε προβλήματα.

Κι αν η κίτρινη κάρτα στον Νικολά Ενκουλού ήταν το προειδοποιητικό μήνυμα, στο 26’ το λάθος του Καμερουνέζου στόπερ έδωσε την ευκαιρία στον Βέργο, που έκλεψε την μπάλα, να «εκτελέσει» τον Κουέστα για το 2-0.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Λουίς Πάλμα στη μεσαία γραμμή και πρώτη κεφαλιά του Βλάντιμιρ Νταρίντα, ο Μπράμπετς με δεύτερη κεφαλιά νίκησε τον Θανάση Γκαραβέλη, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

Η βροχή που ξεκίνησε στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, έπαιξε το δικό της ρόλο. Ο Άρης απείλησε στο 55’, με την κεφαλιά του Ματέο Γκαρσία έπειτα από σέντρα του Μάρβιν Πίρσμαν, να περνάει δίπλα από το δοκάρι. Στην άλλη πλευρά, ο Ρούμπεν Μαρτίνεθ ανάγκασε σε εξαιρετική επέμβαση τον Κουέστα με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, ενώ στο 62’ ήταν η σειρά του Φαμπάνο Λέισμαν να σπαταλήσει σπουδαία ευκαιρία από τη μικρή περιοχή.

Η τελευταία κλασική ευκαιρία χάθηκε για τον Άρη στο 78’, όταν ο Νταρίντα πέρασε την μπάλα στον Ράφαελ Καμάτσο, αυτός βρήκε τον Αντρέ Γκρέι στο ύψος του πέναλτι, αλλά το πλασέ του αφύλακτου Τζαμαϊκανού ήταν άστοχο. Το 1-0 έμεινε μέχρι τέλους, αφού ο Γιώργος Σαραμαντάς πρόλαβε με τρομερή προβολή το πλασέ του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Κίτρινες: Τζανδάρης, Σλίβκα, Γκαραβέλης – Ενκουλού, Οντουμπάτζο, Μπράμπετς, Γκρέι.

Λαμία (Βόκολος): Γκαραβέλης, Σιμόν, Τζανετόπουλος, Παπαδόπουλος, Αμπάντα, Τζανδάρης, Σλίβκα (82’ Μανούσος), Μαρτίνεθ (82’ Σαραμαντάς), Ασκόφσκι (59’ Στάνκο), Νούνιες (74’ Βασιλαντωνόπουλος), Βέργος.

Άρης (Τερζής): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Ενκουλού (46’ Φαμπιάνο), Μπράμπετς, Πίρσμαν (82’ Μαζικού), Νταρίντα, Ετέμπο, Ματέο Γκαρσία (69’ Καμάτσο), Ιτούρμπε (69’ Χριστοδουλόπουλος), Πάλμα (46’ Γκρέι), Καμαρά.