Super League: Νίκησε και πάτησε κορυφή η ΑΕΚ, έχασε και άλλο έδαφος ο Παναθηναϊκός

Η ΑΕΚ πήρε τη νίκη κόντρα στον Παναθηναϊκό και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας

Η ΑΕΚ επικράτησε με 2-0 του Παναθηναϊκού στην “Αγιά Σοφιά-OPAP Arena”, για την 6η αγωνιστική της Super League

Τα τέρματα πέτυχαν ο Πιερό στο 30΄ και με πέναλτι ο Άμραμπατ στο 90+3′. Έτσι, η Ένωση εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την ήττα του ΠΑΟΚ από τον Άρη και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Την επόμενη αγωνιστική η ΑΕΚ ταξιδεύει στο Αγρίνιο για να παίξει με τον Παναιτωλικό, ενώ οι “Πράσινοι” φιλοξενούν στο ΟΑΚΑ τον Ολυμπιακό.

H Ένωση κυκλοφορούσε καλύτερα τη μπάλα, χωρίς να δημιουργεί επικίνδυνες καταστάσεις με εξαίρεση ένα λάθος του Νταγκόβσκι (14΄) που εκμεταλλεύτηκε ο Ελίασον, αλλά πρόλαβε να απομακρύνει ο Γεβντάι.

Το σκορ άνοιξε στο 30ο λεπτό στην πρώτη ουσιαστική επιθετική ενέργεια της ΑΕΚ. Σέντρα του Ρότα από δεξιά, με τον Πιερό να παίρνει την κεφαλιά και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 1-0.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να απαντήσει άμεσα με κεφαλιά του Αράο από κόρνερ του Τζούριτσιτς στο 40΄, αλλά ο Στρακόσα πραγματοποίησε δύσκολη επέμβαση.

Στο β΄ ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός έψαξε για το γκολ τη ισοφάρισης. Από τα πρώτα λεπτά «ανησύχησε» αρκετές φορές τον Στρακόσα, αλλά οι αμυντικοί της ΑΕΚ είχαν την απάντηση.

Η ΑΕΚ έκλεισε τους διαδρόμους, ανέκοψε την πίεση των φιλοξενούμενων και έκανε το έργο της πιο εύκολο. Μάλιστα στις καθυστερήσεις η Ένωση «σφράγισε» τη νίκη με το πέναλτι που κέρδισε ο Πιερό (χέρι του Τσέριν) και εκτέλεσε εύστοχα ο Άμραμπατ στο 90+3′, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.

Κίτρινες: Ρότα, Σιμάνσκι, Ελίασον, Μάνταλος – Μπάλντοκ, Αράο, Τετέ, Ίνγκασον

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στρακόσα, Πήλιος, Ρότα (89΄ Μήτογλου), Βίντα, Κάλενς, Σιμάνσκι (71΄ Λιούμπιτσιτς), Πινέδα (64΄ Γιόνσον), Κοϊτά, Ελίασον (89΄ Άμραμπατ), Περέιρα (71΄ Μάνταλος), Πιερό.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντιέγκο Αλόνσο): Ντραγκόβσκι, Μπάλντοκ, Μλαντένοβιτς, Γεντβάι, Ίνγκασον, Μακσίμοβιτς (66΄ Πελίστρι), Αράο (80΄ Τσέριν), Ουναχί (80΄ Μπακασέτας), Τετέ (86΄ Γερεμέγεφ), Τζούριτσιτς (66΄ Μαντσίνι), Ιωαννίδης.